Platforma Obywatelska za regulacją IF

Jakub Szulc (PO) nie wyklucza, że stawki opłaty interchange mogą zostać obniżone już od już 2014 roku

 

 

Jakub Szulc, Poseł Platformy Obywatelskiej oraz członek Podkomisji Nadzwyczajnej ds. interchange przy Komisji Finansów Publicznych, potwierdził w trakcie audycji radiowej w radiu PIN dnia 16 maja 2013 r., że PO opowiada się na za koniecznością jak najszybszego obniżenia opłaty interchange. Poseł wskazał jednocześnie na senacki projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, zakładający docelową obniżkę opłaty interchange do poziomu 0,5%, jako najbardziej korzystny dla rynku.

 

Poseł Szulc stwierdził, że istnieje szansa na to, aby obniżone stawki opłaty interchange weszły w życie nawet od stycznia 2014 roku a nie jak to jest w tej chwili zapisane w senackim projekcie, od stycznia 2015 roku. Zależeć to będzie od tempa prac prowadzonych w Sejmie oraz od tego, w jakim kierunku będzie zmierzać dyskusja prowadzona przez wszystkie zainteresowane strony. Poseł Szulc nie wyklucza również wniesienia przez siebie poprawki dotyczącej objęcia obniżkami wszystkich opłat systemowych a nie jedynie opłaty interchange.

 

Winą za opóźnienia we wprowadzeniu w życie korzystnej dla rozwoju ruchu bezgotówkowego obniżki opłaty interchange Poseł Szulc obarczył organizacje płatnicze, które, od co najmniej dwóch lat zwodzą rynek. Poseł użył określenia „wystrychnięty na dudka” w stosunku do zachowania organizacji wobec toczących się pod auspicjami Narodowego Banku Polskiego, w 2012 roku, prac, które miały doprowadzić do dobrowolnego uregulowania kwestii obniżki. Przyznał, że sceptycznie podchodzi do obecnych inicjatyw samoregulacyjnych podejmowanych prze organizacje płatnicze gdyż historia pokazała brak ich dobrej woli w przeszłości i trudno wierzyć w szczerość intencji działań podejmowanych z „pistoletem przy skroni”. Poseł podkreślił, że dotychczasowe obniżki (od stycznia 2013 r.) są niewielkie i z punktu widzenia MSP wprowadzane w życie zbyt wolno a wysokie opłaty nie pozostają bez wpływu na ceny towarów i usług, za które płacą konsumenci. Poseł Szulc nie obawia się również niekorzystnego wpływu obniżki na konsumentów z tytułu podwyższenia przez banki opłat za oferowane prze siebie produkty. Praktyka innych krajów wykazała, że stawki na poziomie o połowę niższym niż te obowiązujące w tej chwili w Polsce są dla banków nadal opłacalne.

 

FROB z wielkim zadowoleniem przyjmuje wypowiedź członka partii rządzącej napawającą optymizmem w kwestii szans na rychłe doprowadzenia do ustawowej regulacji redukcji opłaty interchange. Fundacja odbiera wypowiedź Posła Szulca, jako wyraz głosu rozsądku ustawodawcy i reprezentanta narodu oraz apeluje do pozostałych członków Parlamentu o poparcie wysiłków zmierzających do wprowadzenia z życie korzystnych dla wyborców zmian.

###

 

Cały wywiad z Posłem Jakubem Szulcem w radiu PIN dostępny jest tu.