Protokół Komunikacyjny jest to narzędzie łączące kasy rejestrujące (urządzenia umożliwiające realizację i rejestrację procesu sprzedaży zgodnie z odpowiednimi przepisami obowiązującymi w Polsce) z urządzeniami do obsługi płatności bezgotówkowych (czyli płatności wykonywanych z użyciem bezgotówkowych instrumentów płatniczych – w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych, w szczególności kart płatniczych, instrumentów opartych na karcie lub mobilnych instrumentów płatniczych). Protokół umożliwia wymianę informacji, w szczególności tych aktywujących urządzenia płatnicze i dotyczących transakcji dokonywanych w kasie rejestrującej – m.in. kwoty transakcji.
Protokół ten został wprowadzony za pośrednictwem Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz. U. z 2018 r. poz. 1206), które to weszło w życie 7 lipca 2018 roku.
Pełnię praw, w tym majątkowe prawa autorskie, do Protokołu posiada Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, jednak możliwym jest uzyskanie dostępu do przedmiotowego Protokołu poprzez udzielenie stosownej licencji. Licencja udzielana jest na czas nieokreślony i ma charakter bezpłatny, niewyłączny i nieodwołalny. FROB posiada też licencję do korzystania z Symulatora Kas* oraz Symulatora Urządzenia Płatniczego**, do których to z kolei można uzyskać stosowne sublicencje. Sublicencje na Symulator Kasy i Symulator Urządzenia Płatniczego mają charakter zamknięty i są nieprzenoszalne. Uzyskanie wymienionych licencji/sublicencji możliwe jest po podpisaniu stosownego Porozumienia, o którym mowa poniżej.
Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego podjęła bowiem inicjatywę w postaci stworzenia Porozumienia w sprawie zarządzania Protokołem Komunikacyjnym, którego przedmiotem jest ustalenie zasad współpracy Stron przy zgłaszaniu zmian do Protokołu i aktualizacji Symulatorów wspierających proces wdrażania Protokołu.
FROB pełni rolę Koordynatora zarządzania procesem uaktualniania, wersjonowania i dystrybucji Protokołu Komunikacyjnego oraz Symulatorów Kasy Rejestrującej i Urządzenia Płatniczego. Fundacja udostępnia wszystkim Członkom Porozumienia odpowiednie narzędzia pozwalające Stronom na zgłaszanie wniosków w zakresie zmian do aktualnej wersji w/w narzędzi. Fundacja zobowiązała się bowiem do prowadzenia specjalnego portalu www, na którym przechowywana jest aktualna i historyczne wersje Protokołu Komunikacyjnego, rejestrowane są wszystkie zgłoszone i zrealizowane wnioski dotyczące zmian Protokołu oraz zdeponowane są aktualne i archiwalne wersje symulatorów kas rejestrujących oraz urządzeń płatniczych. Dostęp do w/w portalu jest nieograniczony dla wszystkich członków Porozumienia.
Sygnatariusze upoważnili Fundację do prezentowania stanowiska uzgodnionego przez Sygnatariuszy Porozumienia w czasie rozmów z Ministerstwem Rozwoju, Głównym Urzędem Miar, Ministerstwem Finansów, a także z innymi instytucjami niezbędnymi dla realizacji niniejszego Porozumienia, w zakresie obejmującym wdrożenie, utrzymywanie, rozwój i wersjonowanie aktualnej wersji Protokołu Komunikacyjnego. Fundacja zobowiązana jest do aktywnego działania w zakresie komunikacji z w/w instytucjami w celu prawnego usankcjonowania bieżącej wersji Protokołu Komunikacyjnego po zmianach wprowadzanych przez Strony Porozumienia.
* Symulator Kasy – aplikacja pozwalająca testować poprawność implementacji Protokołu Komunikacyjnego na urządzeniu płatniczym; FROB w ramach umowy z Twórcą Symulatora Kasy ma prawo do dystrybucji i modyfikowania symulatora kasy dla potrzeb i zastosowań
związanych z celami zawartego Porozumienia.
** Symulator Urządzenia Płatniczego – aplikacja pozwalająca testować poprawność implementacji Protokołu Komunikacyjnego na kasie rejestrującej; FROB w ramach umowy z Twórcą Symulatora Urządzenia Płatniczego ma prawo do dystrybucji i modyfikowania symulatora kasy dla potrzeb i zastosowań związanych z celami zawartego Porozumienia.
Rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, zaczęło obowiązywać 7 lipca 2018 roku. Rozporządzenia to określa m.in. sposób przekazywania danych do systemu, zakres danych na paragonie fiskalnym, wytyczne co do budowy urządzenia fiskalnego, a także różnego rodzaju wymagania dla producentów kas i serwisów fiskalnych.
W ogłoszonej niedawno Ustawie znajduje się też wiele przepisów na temat jednolitego protokołu komunikacyjnego – służącego do współpracy pomiędzy kasami online oraz terminalami do kart płatniczych. Ustandaryzowanie sposobu transmisji danych sprawi, że każde z urządzeń fiskalnych nowego typu zagwarantuje bezpośrednie połączenie z instrumentami do akceptowania e-płatności.
Kluczowe dokumenty regulacyjne znaleźć można tutaj:
– Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące
http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2018/1206
– Opis techniczny Protokołu Komunikacyjnego
https://mpit.bip.gov.pl/kasy-on-line/kasy-on-line.html
Rozwiązanie jakim jest Protokół Komunikacyjny nie było dotychczas przez żaden podmiot na rynku wykorzystywane – sytuacja ta powoduje, że po uzgodnieniu i wprowadzeniu na rynek wystandaryzowanego Protokołu Komunikacyjnego każdy użytkownik będzie mógł korzystać z
tych samych rozwiązań.
Wszyscy Sygnatariusze Porozumienia mają nie tylko dostęp do uniwersalnego, jednolitego narzędzia, jakim jest Protokół Komunikacyjny, ale mają też bezpośredni wpływ na jego rozwijanie. Mogą też decydować o kształcie i charakterze nowych rozwiązań wdrażanych w ramach Protokołu, jak też narzędzi wspierających jego certyfikację i implementację.
Do Porozumienia mogą przystąpić wszystkie zainteresowane podmioty. Warunkiem przystąpienia do Porozumienia jest akceptacja treści Porozumienia oraz wniesienie stosownej opłaty – maksymalnie do 3 tysięcy złotych rocznie (stawka ustalana jest przez Walne Posiedzenie Sygnatariuszy) jako wynagrodzenia dla FROB z tytułu świadczenia usługi w zakresie utrzymania Protokołu Komunikacyjnego i Symulatorów (hosting VPS, prowadzenie Repozytorium, konsultacje, tworzenie specyfikacji, etc.)
Przystąpienie do Porozumienia odbywa się poprzez zawarcie w formie pisemnej Porozumienia z Fundacją Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, reprezentującą w tym zakresie wszystkich Sygnatariuszy Porozumienia.