XI edycja Cashless Congress w rozszerzonej formule
10 lat Cashless Congress za nami
Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w 2013 r. po raz pierwszy zorganizowała Cashless Congress wraz z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Kolejne lata w historii Kongresu to duży rozwój wydarzenia – już dwa lata później event miał charakter międzynarodowy i przeniósł się do Hotelu Sheraton. Każdy rok funkcjonowania Kongresu wpływał na coraz to większe jego znaczenie dla rynku płatności bezgotówkowych.
Jubileusz w 2022 roku
W ubiegłym roku obchodziliśmy jubileusz jakim była wyjątkowa, bo już X Edycja Cashless Congress. W Hotelu Intercontinental w Warszawie, w ciągu dwóch dni spotkało się ponad 700 uczestników. Dla FROB-u i nie tylko było to wielkie święto branżowe, podczas którego mieliśmy okazję podsumować to, co wydarzyło się przez ostatnią dekadę. Wydarzenie otwierał panel dyskusyjny „Płatności wczoraj, dziś i jutro – w oczach detalistów, konsumentów, dostawców usług i regulatorów, czyli jak możemy podsumować ostatnie 10 lat rozwoju cashless w Polsce i zaplanować kierunki zmian na kolejne lata”, w którym udział wzięli: Bartosz Ciołkowski (MasterCard), Paweł Jaroszek (ZUS), Maciej Nowosielski (PeP), Leszek Skiba (Pekao), Adam Tochmański (NBP), a dyskusję poprowadził Piotr Alicki (KIR). Wynikami badań „Zwyczaje płatnicze Polaków” podzieliła się zaś Fundacja Polska Bezgotówkowa.
Cały program Kongresu merytorycznie utrzymał najwyższy poziom, a agenda dotyczyła najważniejszych tematów i bieżących trendów. Wszystko to odbywało się na dwóch scenach. Na Main Stage warto wyróżnić dyskusje nt. proekologicznych rozwiązań, kryptowalut, wojny na Ukrainie, BNPL oraz e-commerce. Rozmowy na głównej scenie dotyczyły również pandemii oraz tego jak wpłynęła ona na branżę. Dodatkowo obecność Jürgen Riega (Komisja Europejska), Ralf Ohlhausena (ETTPA) oraz Jerzego Mroczka (BLIK) w anglojęzycznej dyskusji o PSD2 miało duże znaczenie z perspektywy regulacji w Europejskim Obszarze Gospodarczym.
Na PayTech Arenie mieliśmy do czynienia z wieloma prezentacjami, których istota nie odbiegała od tych z głównej sceny. Naszą szczególną uwagę zwróciły tematy: CBDC, Europejski portfel cyfrowej tożsamości, płatności natychmiastowe, e-paragon oraz e-faktura, kasy fiskalne online. Ciekawą prezentację z punktu widzenia cashless przedstawił również Krzysztof Hejduk (kevin), która nosiła tytuł: „In-store payments: from cashless to cardless”. PayTech Arena to oczywiście także coroczny konkurs Cashless Congress 4 Startup, podczas którego jego finaliści mieli okazję zaprezentować się wraz ze swoimi startupami przed szeroką publicznością Kongresu.
Pierwszego dnia Kongresu tradycyjnie odbyła się uroczysta Gala Wieczorowa, podczas której zostali wyróżnieni najlepsi z najlepszych statuetkami eDukata za ostatni rok oraz Super eDukata za ostatnie 10 lat działalności. Gwiazdą wieczoru był Cezary Pazura, ze specjalnie przygotowanym programem stand-upowym. Warto zwrócić uwagę na fakt, że na skutek pandemii Covid-19 wydarzenie od 2020 roku odbywa się w formule hybrydowej, tzn. że udział w wydarzeniu jest możliwy także online.
Cały program X edycji Cashless Congress dostępny jest na stronie poprzedniej edycji. Wszystkie panele dyskusyjne oraz prezentacje z obydwu scen dostępne są na naszym kanale na YouTube.
Dotychczasowy dorobek
Przez 10 lat funkcjonowania Cashless Congress wydarzenie odwiedziło kilka tysięcy uczestników z Polski i ze świata. Głos zabrali najlepsi eksperci, a wydarzenie wspierały najważniejsze instytucje ze świata płatności. To dotychczas kilkaset paneli i prezentacji, kilkadziesiąt przyznanych statuetek eDukata, kluczowe, bieżące tematy. Cashless Congress to od 10 lat najważniejsze miejsce spotkania wszystkich zainteresowanych podmiotów oraz ich integracji dla coraz to lepszej przyszłości rynku cashlessowego w Polsce i być może nie tylko.
XI Cashless Congress Digtal Era
Jedynasta edycja zbliża się wielkimi krokami, znamy już datę i miejsce: 30-31 maja 2023 r. w hotelu Intercontinental. Wraz z 2023 rokiem wchodzimy w nową dekadę funkcjonowania Kongresu. To dla nas wszystkich nowy rozdział w jego działalności, to rozszerzenie dotychczasowej formuły o branże dostarczające coraz to nowszych rozwiązania technologicznych. Na przestrzeni ostatnich lat dostrzegliśmy wiele powiązań pomiędzy światem płatności oraz technologią. Ta synergia wydaje się już nierozerwalna, a jej owocem są produkty dostarczane przez firmy specjalizujące się w fintechu oraz paytechu, których rozwój nie zwalnia. Czujemy się więc zobowiązani otworzyć się jeszcze bardziej na proces postępującej cyfryzacji, widoczny nie tylko w świecie finansów. Branża płatności oraz finansów to coraz szerszy segment na polskim rynku, a rozwiązania technologiczne wpisały się w nie na stałe. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się rozszerzyć nazwę Kongresu, w taki sposób, by podkreślić wspomniane wnioski w nadchodzących edycjach wydarzenia. Efektem tego jest Cashless Congerss Digital Era. Nowa dekada to nowe możliwości, nowi interesariusze, nowe trendy oraz niezmiennie najważniejsi eksperci oraz tematy – tego na pewno możemy się spodziewać podczas nadchodzącej edycji.
Już dziś z wielką przyjemnością zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w XI Cashless Congress Digital Era. Warto zapisać się do newsletteru na stronie Kongresu, by być na bieżąco z nadchodzącym eventem. Dodatkowo zapraszamy do kontaktu z nami wszystkie podmioty zainteresowane współpracą, które chciałby zaprezentować się na Kongresie i uczestniczyć w tak ważnej dyskusji podczas tych dwóch wyjątkowych dni.
Zaczynamy odliczanie! Do CC 2023 pozostało niespełna 5 miesięcy. Do zobaczenia już pod koniec maja.