Więcej kart to korzyść dla gospodarki

Narodowy Bank Polski planuje zaoszczędzić ok. 40 mln zł na wycofaniu z obiegu monet o nominale jeden i dwa grosze. Zdaniem Roberta Łaniewskiego, prezesa Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, wymierna korzyść dla gospodarki byłaby większa, jeśli więcej transakcji byłoby dokonywanych kartami płatniczymi.

 

Roczny koszt jaki polska gospodarka ponosi z tytułu obsługi gotówki wynosi ok. 1% PKB, dlatego zmniejszenie jej udziału w ogóle transakcji generowałoby znacznie większe oszczędności dla budżetu niż te wynikające z wycofania jedno- i dwugroszówek. Niestety symboliczne obniżki stawek interchange dokonane przez organizacje Visa i MasterCard od stycznia 2013 roku z pewnością nie wpłyną na rozwój sieci akceptacji i w najbliższym czasie płatność kartą wciąż będzie dostępna jedynie w mniej niż 20% punktów handlowo-usługowych w Polsce.

 

Nadzieją na pozytywne zmiany na rynku płatności jest przyjęcie przez parlamentarzystów nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Senacki projekt tej ustawy zakłada obniżkę interchange do poziomu 0,5% wartości transakcji do 2016 roku. By tak się stało konieczne jest stałe monitorowanie prac poselskich przez przedsiębiorców i konsumentów.

 

Czytaj komentarz