Waluty cyfrowe – kontrowersyjnym motorem napędowym nowoczesnych gospodarek

CBDC, kryptowaluty, stablecoins – co jeszcze nowego czeka nas w obszarze cyfrowych aktywów?

 

Czy przyszłością rozliczeń są waluty cyfrowe? W różnych stronach świata banki centralne mają odmienne podejście do angażowania się w ten obszar – Narodowy Bank Polski umiejscawia się w grupie podchodzącej do tematu „z pewną dozą nieśmiałości”. Czy takie zachowanie jest dobre dla polskiej gospodarki? Czy nie ogranicza szans polskich przedsiębiorców i nie spycha Polski do drugiej ligi nowoczesnych gospodarek?


Jednocześnie cyfrowe waluty prywatne są wykorzystywane do przeprowadzania anonimowych transakcji na gigantyczną skalę. Wojna w Ukrainie spowodowała m.in., że rosyjscy oligarchowie masowo wykorzystują kryptowaluty do ratowania swoich majątków i kupowania nieruchomości w „bezpiecznej” dla nich części świata. Czy zatem należy regulować cyfrowe waluty? A jeżeli tak, to jak to najlepiej zrobić, aby nie ograniczać wolności gospodarczej w światowym biznesie? I czy da się pogodzić te dwie skrajności – wolność i regulacje – zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym?


Najlepsi eksperci nie pominą żadnego z kontrowersyjnych aspektów przyszłości walut cyfrowych w czasie debaty na X Jubileuszowym Cashless Congress.


Przed uczestnikami Kongresu fascynujący temat: „Waluty cyfrowe – kontrowersyjnym motorem napędowym nowoczesnych gospodarek. CBDC, kryptowaluty, stablecoins – co jeszcze nowego czeka nas w obszarze cyfrowych aktywów”



Już dziś pomyśl, o co zapytasz ekspertów na X Jubileuszowym Cashless Congress, 31 maja – 1 czerwca 2022 w hotelu Intercontinental.