UOKiK też za regulacją
UOKiK uznaje wysiłki regulacyjne za działanie rozsądne i oczekuje na rozstrzygnięcie SOKiK w sprawie uczestniczenia przez banki w porozumieniu ograniczającym konkurencję
Małgorzata Krasnodębska – Tomkiel, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przyznała w trakcie audycji radiowej w radiu PIN dnia 24 maja 2013 r., że podjęcie regulacji administracyjnej maksymalnej wysokości opłaty interchange, może być działaniem rozsądnym. Prezes przyznała, że chociaż Urząd preferuje, aby ceny i stawki opłat były z założenia ustalane przez rynek, to widząc obecną sytuację w Polsce i stawki IF utrzymujące się na najwyższym poziomie w Europie, regulacja ustawowa wydaje się być jedyną dostępną drogą. Małgorzata Krasnodębska – Tomkiel wskazała, że winę za ten stan rzeczy ponosi sam rynek, który nie był w stanie poddać się działaniom mechanizmu wolnej konkurencji oraz brak poparcia dla Programu redukcji opłat kartowych w Polsce przygotowanego przez Narodowy Banku Polski. Prezes zauważyła również, że niewystarczająca w jej ocenie jest reakcja samoregulacyjna rynku w obliczu toczących się w Sejmie prac.
W trakcie audycji podjęto również wątek decyzji Prezesa UOKIK z grudnia 2006 dotyczącej uczestnictwa 20 banków działających na terytorium Polski w porozumieniu ograniczającym konkurencję, poprzez wspólne ustalanie wysokości stawek opłaty interchange. Prezes podkreśliła, że 6 lat później, w ocenie UOKiK, wciąż mamy do czynienia z nieuczciwą praktyką – porozumieniem, ograniczającym konkurencję. Przypomniała, że sprawa trafiła do sądu już trzeci raz po przegranej UOKiK przed Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) w wyniku zaskarżenia decyzji Prezesa przez banki skazane na grzywnę w wysokości 164 mln zł, i podzieleniu argumentów UOKiK przez Sąd Apelacyjny, który skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Małgorzata Krasnodębska – Tomkiel przypomniała, że w międzyczasie, Sąd Europejski przyznał rację Komisji Europejskiej w odniesieniu do analogicznej decyzji (ws. MasterCard) i wyraziła nadzieję, że jesienią, w trakcie ponownego rozpatrzenia sprawy przez sąd pierwszej instancji przyjmie on argumentację UOKiK.
FROB z zadowoleniem przyjmuje wypowiedź Prezesa będącego centralnym organem administracji państwowej odpowiedzialnym za kształtowanie polityki antymonopolowej oraz polityki ochrony konsumentów. Głos Prezes Małgorzaty Krasnodębskiej – Tomkiel popierający regulację ustawową potwierdza, że obniżka opłaty interchange jest konieczna, aby chronić głównych beneficjentów – konsumentów, przed duopolistycznymi praktykami międzynarodowych organizacji płatniczych.
Cały wywiad z Prezes Małgorzatą Krasnodębską – Tomkiel w radiu PIN dostępny jest tu