Rynek za obniżką interchange

Podczas debaty zorganizowanej przez portal bankier.pl dyskutowano o wpływie obniżki interchange na rynek płatności bezgotówkowych. Na szczególną uwagę zasługuje wyrażana przez przedstawicieli sektora bankowego (PKO BP oraz BRE Banku) opinia, że nie spodziewają się oni, by obniżka stawek interchange doprowadziła do wzrostu kosztów klientów związanych z obsługą kart. Jak argumentowali, mało prawdopodobne jest by banki podejmowały działania, które skutkowałyby pogorszeniem oferty dla klienta. To bardzo ważny głos w dyskusji, potwierdzający, że podejmowane przez organizację MasterCard medialne próby stworzenia wrażenia, że za obniżkę interchange zapłacą klienci są bezpodstawne.

 

Zdecydowana większość uczestników debaty wyrażała zdanie, że opłata interchange powinna zostać w Polsce obniżona, a najlepszym sposobem na dokonanie redukcji był program przyjęty przy NBP. Małgorzata O’Shaughnessy z Visa powoływała się m.in. na przykład Hiszpanii jako rynku gdzie przy niskim poziomie opłaty interchange, rynek kart rozwija się mimo kryzysu. Za niepoważne uznała również wypowiedzi Michała Skowronka, z MasterCard, który przekonywał o dokonującej się obecnie samoregulacji rynku (w postaci obniżek w cennikach MasterCard i Visa). Argumentowała, że działanie MasterCard, który obniża interchange dla jednych produktów, a jednocześnie intensywnie promuje te, dla których nie przewiduje obniżki przypomina raczej przekładanie pieniędzy z kieszeni do kieszeni i ma niewiele wspólnego ze spełnianiem oczekiwań NBP. Równie krytycznie oceniła podniesienie przez MasterCard stawek interchange dla kart biznesowych od listopada br. z poziomu 1,7% do 1,9%.

 

Robert Łaniewski z FROB, reprezentujący środowisko akceptantów, przypomniał, że obecnie ze względu na wysoki poziom opłat interchange ma miejsce niedorozwój rynku obrotu bezgotówkowego – kartą można płacić jedynie w ok. 20% punktów handlowo-usługowych. Niższy poziom opłat przyczyniłby się do wzrostu liczby punktów akceptujących płatności bezgotówkowe, rozwoju rynku, a tym samym korzyści dla wszystkich jego uczestników. Z przebiegu debaty wnioskować można, że tą opinię podzielają wszyscy uczestnicy rynku.