Projekt ustawy na posiedzeniu Senatu
Senat podczas 23. posiedzenia zaakceptował projekt ustawy o zmianie Ustawy o usługach płatniczych oraz skierował go do prac sejmowych.
Podstawowym celem projektu jest ustawowe określenie maksymalnej stawki opłaty interchange tj. opłaty pobieranej przez bank, który wydał kartę, od agenta rozliczeniowego przy każdej transakcji dokonanej przy użyciu karty płatniczej. Ponadto projekt zakłada wyeliminowanie mechanizmów, które ograniczają konkurencję na rynku usług obsługi transakcji dokonywanych w ramach zapłaty za pomocą kart płatniczych (rynku kartowym).
Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie FROB wśród polskich przedsiębiorców wysoki poziom opłaty interchange (obecnie ponad dwa razy wyższy niż średnia unijna) jest główną barierą, która zniechęca firmy do rozpoczęcia akceptacji kart płatniczych. W efekcie jedynie ok 20% punktów handlowo-usługowych w Polsce przyjmuje obecnie tą formę płatności. Regulacja ustawowa polegająca na ustaleniu maksymalnej stawki interchange jest obecnie najlepszym sposobem na obniżenie poziomu opłat oraz rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. Projekt senacki zakłada stopniową redukcję tej prowizji do poziomu 0,5% w 2016 roku.