Prace w Podkomisji – pozytywne rokowania

Przebieg pierwszego posiedzenia Podkomisji (7 maja br.) rokuje pozytywnie w kwestii rychłego powodzenia działań regulacyjnych.

 

 

Odbyło się pierwsze spotkanie Podkomisji Nadzwyczajnej przy Komisji Finansów Publicznych mającej za cel wypracowanie jednego sprawozdania jako wynik prac nad pięcioma projektami regulującymi maksymalny poziom IF. Przedstawiciele partii koalicyjnych, partie opozycyjne oraz Ministerstwo Finansów opowiadają się jednoznacznie za koniecznością ustawowej regulacji maksymalnej opłaty interchange.

 

Jako nieetyczne, w opinii FROB, można określić działania organizacji płatniczej MasterCard, która wprowadziła w błąd uczestników rynku, przedstawiając na konferencji prasowej dnia 26 kwietnia 2013 r. opinii publicznej swoje zobowiązania w zakresie redukcji opłat kartowych przed nadaniem im wiążącej mocy prawnej. Cieszy jednak, iż pozorność tych działań zdają się dostrzegać wszyscy członkowie Podkomisji wypowiadający się podczas posiedzenia.

 

W obradach udział wzięli przedstawiciele wszystkich uczestników rynku płatności kartowych, w tym występujący w charakterze reprezentanta środowiska akceptantów, FROB. Fundacja z zadowoleniem przyjęła wypowiedź posła Wincentego Elsnera z Ruchu Palikota przedstawiającą brak zasadności argumentów przeciwników regulacji, zwłaszcza wypowiadających się przedstawicieli Związku Pracodawców i Przedsiębiorców. Poruszana była również przez przedstawicieli organizacji konsumenckich kwestia ograniczenia zasady honour-all-cards, od której odejście FROB uważa za ważny element urynkowienia systemu kartowego i postuluje jego włączenie do zapisów projektu ustawy. Kolejne posiedzenie odbędzie się 20 maja br., wówczas oficjalne stanowiska przedstawią Ministerstwo Finansów oraz NBP. Przedłożona wówczas opinia NBP może zwierać również informację dotyczącą występowania w roli arbitra działań samoregulacyjnych organizacji płatniczych, o co wnioskował ZBP oraz Mastercard.

 

Oceniając dotychczasowe tempo prac Podkomisji FROB wyraża nadzieję, że na posiedzeniu 20 maja uda się przyjąć konkretne zapisy sprawozdania zmierzające do szybkiego wypracowania wspólnego projektu regulacji ustawowejTakiego rozwiązania oczekują zarówno konsumenci jak i przedsiębiorcy, którzy każdego dnia tracą na zawyżonych opłatach od transakcji kartowych.