Posiedzenie KFP – regulacja coraz bardziej realna w pożądanym przez rynek terminie

Pierwsze czytanie projektu ustawy zakładającej dalszą redukcję opłaty interchange (if), do maksymalnego poziomu 0,2% dla kart debetowych i 0,3% dla kart kredytowych, zakończone pozytywnym zaopiniowaniem przez członków Komisji Finansów Publicznych. Rokuje to pozytywnie w kwestii możliwości wejścia w życie ustawy w pożądanym przez rynek terminie tj. od 1 stycznia 2015r. Rząd kierunkowo popiera redukcję zaś agenci rozliczeniowi, choć bronią się przed obowiązkiem informowania o strukturze MSC, nie zabierają  – oprócz firmy Elavon – głosu w dyskusji.
 
Wczoraj (5 listopada br.) odbyło się posiedzenie Komisji Finansów Publicznych w trakcie którego nastąpiło pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych (druk sejmowy nr 2860). W posiedzeniu i dyskusji udział wzięli przedstawiciele uczestników rynku płatności kartowych, w tym występujący w charakterze reprezentanta środowiska akceptantów, FROB. Gorąca dyskusja, jak ją określiła Przewodnicząca KFP, Poseł Krystyna Skowrońska, która miała miejsce w trakcie posiedzenia wyraźnie wykazała, że choć projekt ustawy generalnie spotkał się z akceptacją środowiska to sprzeciw wzbudziły niektóre jego przepisy dotyczące obowiązków informacyjnych agentów rozliczeniowych.
 
Wypowiadający się w imieniu Rady Wydawców Kart Płatniczych oraz Komitetu Agentów Rozliczeniowych, Wiceprezes Związku Banków Polskich, Mieczysław Groszek, argumentował za wstrzymaniem się z dalszym procedowaniem i poczekaniem na wejście w życie rozporządzenia Komisji Europejskiej zakładającego identyczne stawki if. Podkreślił jednak, że jeśli wcześniejsze wprowadzenie w życie przepisów regulacji krajowej jest konieczne to wówczas chciałby zaapelować o to, aby obowiązki informacyjne dla agentów rozliczeniowych nie były tak rozbudowane. W jego opinii koszty dotrzymania tego obowiązku będą na tyle duże, że intencja Państwa, aby agentów rozliczeniowych ochronić będzie stracona. Zaznaczył też,  że sami agenci rozliczeniowi twierdzą że ich „szczęście” – jak to określił Wiceprezes ZBP  – nie jest takie duże gdyż, choć pewna ochrona nastąpi, to w rachunku kosztów i korzyści te pierwsze zmniejszą zaletę regulacji. Wiceprezesowi wtórował Krzysztof Korus, Ekspert Polskiej Organizacji Niebankowych Instytucji Płatniczych, zwracając uwagę na problem ze zrozumieniem intencji ustawodawcy odnośnie zakresu obowiązku informacyjnego.
 
FROB z ogromnym zadowoleniem przyjął wypowiedź przedstawiciela Rządu, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, Doroty Podedwornej – Tarnowskiej, która choć zaznaczyła, że formalne stanowisko rządu będzie gotowe w najbliższym czasie, to Rząd generalnie popiera projekt. W jego opinii propozycja zapobieżenia negatywnym zmianom dla rynku wynikającym z zasad ustanawianych przez jedną z organizacji kartowych jest słuszna. Uznaje, że negatywne zmiany zaburzą swoistą równowagę jeśli chodzi o konkurencyjność poszczególnych agentów rozliczeniowych rozliczających transakcje zarówno w kraju jak i transgranicznie. Wynika to z faktu, że zaistniała sytuacja może powodować negatywne konsekwencje dla rynku akceptacji kart w postaci zaniku ważnego ogniwa  systemu jakim są agenci rozliczeniowi. Będzie to skutkowało negatywnie jeśli chodzi o sferę podatkową i może zaburzyć lokalny rynek zatrudnienia a także zwiększyć ekspansję zagranicznych agentów rozliczeniowych na polski rynek.
 
Niestety, w opinii FROB, wydaje się, że agenci rozliczeniowi nie doceniają troski Rządu o zachowanie równowagi na rynku skupiając się na próbie złagodzenia negatywnych ekonomicznie dla siebie następstw wprowadzenia obowiązku informowana akceptantów o strukturze MSC. FROB ma nadzieję, że spowodowane jest to błędną interpretacją przepisów ustawy a nie przedkładaniem swoich interesów nad dobro rynku ogółem. Przedstawiciel jedynego z obecnych na sali agentów rozliczeniowych – firmy Elavon –  podkreślił w trakcie dyskusji, że choć intencje ustawodawcy są w jego opinii dobre to chciałby zwrócić uwagę na konieczność aneksowania ponad 200 tysięcy umów z akceptantami. „Wydaje się ze temat aneksowania 200 tysięcy umów jest poruszany bezpodstawnie” zwrócił ad vocem uwagę Robert Łaniewski, Prezes FROB. „Nie ma zapisanego w ustawie ani wprost, ani w interpretacji, ani w uzasadnieniu, że prawo ma w tym zakresie działać wstecz. Mowa jest o tym, ze przedsiębiorca,  który chce rozpocząć przyjmowanie płatności kartowych ma otrzymać ofertę w strukturze ceny wyszczególniając trzy podstawowe składniki opłaty akceptanta (MSC). Ten przepis daje narzędzie mniej świadomym małym przedsiębiorcom w celu ich ochrony jako słabszego uczestnika rynku przy porównywaniu ofert agentów rozliczeniowych”.
 
Podobnego zdania był Karol Stec z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Zaznaczył, że aby mały i średni akceptant był w stanie ocenić ofertę musi poznać jej wszystkie elementy. Jest to bardzo istotne ze względu na to, że 60% polskiego rynku handlowo – usługowego stanowią właśnie podmioty małe i średnie a i ich świadomość na temat rynku bezgotówkowego i akceptowania przez nich płatności bezgotówkowych pozostawia wiele do życzenia.
 
Posiedzenie zakończyło się pozytywnym zaopiniowaniem projektu w przedłożonej wersji (z uwzględnieniem uwag legislacyjnych) i przekazaniem go do drugiego czytania, które odbędzie się 12 listopada br. Do tego czasu wszystkie zainteresowane strony mogą zgłaszać swoje stanowiska i opinie. Sprawozdawcą projektu został Poseł Wincenty Elsner, który we wrześniu br. jako pierwszy wystąpił z inicjatywą legislacyjną w przedmiotowym zakresie.
 
„Jestem bardzo zadowolony z dotychczasowego przebiegu procesu legislacyjnego. Jak wielokrotnie podkreślałem, tylko wysokie tempo i sprawna formuła procedowania pozwolą na dochowanie zakładanego w projekcie terminu wejścia w życie nowych przepisów. Dzięki zaangażowaniu posłów wnioskodawców i całej KFP termin 1 stycznia 2015r. staje się coraz bardziej realny.”  powiedział Robert Łaniewski, Prezes FROB, podsumowując posiedzenie.