eParagon – czy nadszedł czas nowej ery w świecie fiskalizacji?
Jak to się zaczęło
Dziś w pełni kompleksowy paragon elektroniczny, już jest dostępny na rynku. Jak do tego doszło? Czym tak naprawdę jest eParagon? Jakie płyną korzyści z jego wprowadzenia? Czy to koniec drukowania papierowych świstków oraz najważniejsze, czy nadszedł czas rewolucji w świecie fiskalizacji? O wszystkim piszemy poniżej.
Od kwietnia 2020 roku za sprawą nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz zmianie rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących elektroniczna wersja paragonu została zrównana z papierowym odpowiednikiem. Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego rozpoczęła wtedy działania, we współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi podmiotami nad opracowaniem modelu funkcjonowania eParagonu. Wynikiem tych prac jest opracowanie – „Ramy operacyjne i standardy dla upowszechnienia eParagonu – opracowanie samoregulacyjne szerokiego rynku”. Przed zespołem pozostały jeszcze dwa planowane etapy, m.in. przeprowadzenie badań rynkowych w celu doszczegółowienia poszczególnych obszarów oraz potrzeb konsumenta.
Opracowanie pdf, oraz więcej informacji o pracach zespołu znajdą państwo tutaj:
Działania FROB
FROB zatem spełnia swoje statutowe cele i od lat wspiera oraz inicjuje rozwój nowoczesnych rozwiązania cyfrowych w obszarze gospodarki, w tym powstanie, wdrożenie oraz upowszechnienie eParagonu. Dziś już możemy skorzystać z elektronicznej wersja dokumentu. To naprawdę duży krok naprzód branży detalicznej.
Czym jest eParagon i jak to działa?
To dokument fiskalny w wersji elektronicznej, wydawany przez kasy online. Dostęp do eParagonu mamy w każdej chwili, za pomocą specjalnej bazy. Repozytorium o którym tutaj mowa, z definicji widniejącej w opracowaniu, o którym pisaliśmy powyżej, to:
„aplikacja i pamięć komputerowa (serwerowa lub urządzenia mobilnego), która na żądanie nabywcy, w jego imieniu i za jego zgodą odbiera i przechowuje paragony elektroniczne wydane mu przez sprzedawcę, potwierdza sprzedawcy obiór eParagonu w imieniu nabywcy i umożliwia udostępnienie treści eParagonu w czasie rzeczywistym (…)”
Dostęp więc do eParagonu mamy w każdej chwili, dodatkowo posiada wszystkie pozostałe cechy jego papierowej wersji. Na jego podstawie możliwe są również reklamacje i zwroty.
Korzyści
Od czasów zmian w ustawie, za zgodą klienta detalista może zrezygnować z druku dokumentu fiskalnego, na rzecz jego elektronicznego odpowiednika. Korzyści z tego płynące dotyczą sprzedawcy, nabywcy, ale co bardzo ważne również naszej planety.
Klient, jak i sprzedawca mają stały, nieograniczony dostęp do repozytorium eParagonów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wprowadzenie tego rozwiązania u detalistów może przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów fiskalizacji.
W dzisiejszych czasach, gdy mamy świadomość naszego wpływu na planetę, nie da się ukryć, że wprowadzenie eParagonów to ukłon w jej stronę. Myśląc o zrównoważonym rozwoju w każdej sferze gospodarki, powinniśmy zastanowić się jak ważna może to być zmiana z perspektywy ekologicznej. Korzyści z ograniczenia wydruku tak dużej ilości niepotrzebnych papierków są oczywiste. Rocznie na potrzeby produkcji paragonów wycinane jest 800 tys. m2 powierzchni lasu oraz wiąże się to ze zużyciem 31 mln litrów wody rocznie. Dodatkowo nie podlega on recyklingowi.
Konkluzja
Pojawia się zatem pytanie, czy jesteśmy gotowi całkowicie zrezygnować z papierowego paragonu? Czy nadszedł czas nowej ery w świecie fiskalizacji? Tworzenie i rozwijanie cyfrowych rozwiązań może nam na to pozwolić. Dziś jest najlepszy czas, by pochylić się nad tematem eParagonu i obrać jego jak najlepszy, dalszy kierunek.
Zapisz się na webinar
Już 26 października o godz. 11:00 odbędzie się webinar o eParagonie, na który serdecznie zapraszamy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej to wydarzenie będzie świetną okazją. Udział w webinarze jest bezpłatny.
FROB jest partnerem wydarzenia.