Propozycja nowelizacji Ustawy o Usługach Płatniczych dyskutowana w Sejmie
Rozporządzenie Unii Europejskiej wprowadza ograniczenia dla systemów trójstronnych, ale zostawia ostateczną decyzję w rękach narodowych legislatorów. Polscy posłowie postanowili skorzystać z tej możliwości.
Rozporządzenie unijne, dotyczące uregulowania poziomu opłat „interchange” wyłączyło ze stosowania narzuconej górnej wartości stawki karty biznesowe, oraz karty wydawane w ramach systemów trójstronnych. Jednak dla systemów trójstronnych korzystających ze współpracy z partnerami przy wydawaniu i obsłudze kart płatniczych przewidziano zrównanie w prawach z systemami czterostronnymi. A to oznacza m.in. ograniczenie ustawowe maksymalnego poziomu interchange do poziomu zdefiniowanego w Rozporządzeniu.
Artykuł 1 pkt. 5 Rozporządzenia, który wprowadza powyższą zasadę, brzmi:
W przypadku gdy trójstronny system kart płatniczych udzieli licencji innym dostawcom usług płatniczych na wydawanie instrumentów płatniczych opartych na karcie lub świadczenie usługi acquiringu w odniesieniu do transakcji płatniczych realizowanych w oparciu o kartę, lub na obie te usługi, lub wyda instrumenty płatnicze oparte na karcie wraz z partnerem w ramach co-brandingu lub za pośrednictwem agenta, system ten uznaje się za czterostronny system kart płatniczych. Do dnia 9 grudnia 2018 r., w odniesieniu do krajowych transakcji płatniczych, taki trójstronny system kart płatniczych może być jednak zwolniony z obowiązków przewidzianych w rozdziale II, pod warunkiem że transakcje płatnicze realizowane w oparciu o kartę, dokonywane w państwie członkowskim w ramach takiego trójstronnego systemu kart płatniczych, nie przekraczają w ujęciu rocznym 3 % wartości wszystkich transakcji płatniczych realizowanych w oparciu o kartę przeprowadzanych w tym państwie członkowskim.
W artykule powyższym dano prawo narodowym ustawodawcom wprowadzenia 3 letniego okresu przejściowego, w czasie którego systemy trójstronne zagrożone zrównaniem w ograniczeniach z systemami czterostronnymi będą mogły dostosować swój model biznesowy do wymagań Rozporządzenia. Dodatkowym ograniczeniem jest udział systemu trójstronnego w obrotach rynku – ale w Polsce zarówno Diners Club, jak i American Express, dwa trójstronne systemy korzystające z zewnętrznych partnerów przy wydawaniu i obsłudze kart, mają udział poniżej 1%.
Polscy posłowie przygotowali nowelizację Ustawy o Usługach Płatniczych, która daje systemom trójstronnym czas na dostosowanie się do wymogów Rozporządzenia. Nowelizacja musi wejść w życie przed 9 grudnia 2015 roku, czyli datą formalnego obowiązywania m.in. tego artykułu Rozporządzenia, które narzuca stosowanie maksymalnych stawek interchange 0,2% dla kart debetowych i 0,3% dla kart kredytowych, również przez systemy trójstronne zrównane w tym zakresie z systemami czterostronnymi.
Artykuł 1 ust. 2 projektu Ustawy, zmieniającej Ustawę o Usługach Płatniczych, brzmi:
Po art. 179 dodaje się art. 179a w brzmieniu:
Art. 179a. 1. Trójstronny system kart płatniczych w rozumieniu art. 2 pkt 18 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/751 z dnia 29 kwietnia 2015 r. w sprawie opłat interchange w odniesieniu do transakcji płatniczych realizowanych w oparciu o kartę (Dz. Urz. UE L 123/8 z 19.05.2015, s. 1-15), który spełnia określone w tym przepisie warunki uznania go za czterostronny system kart płatniczych, do dnia 9 grudnia 2018 r. jest zwolniony z obowiązków przewidzianych w rozdziale II tego rozporządzenia.
W przypadku uchwalenia przez Sejm zaproponowanej nowelizacji Ustawy o Usługach Płatniczych, zarówno Diners Club, jak i American Express będą mogli co najmniej do 9 grudnia 2018 roku stosować własne opłaty dla wydawcy, nieograniczone limitami wprowadzonymi Rozporządzeniem unijnym. Po tej dacie będzie to możliwe jedynie wówczas, gdy organizacje te całkowicie zrezygnują w Polsce z korzystania z zewnętrznych partnerów/licencjobiorców.
Dla przypomnienia:
W systemie trójstronnym występuje: konsument – akceptant – organizacja płatnicza (zapewniająca zarówno wydawnictwo kart płatniczych, jak i ich akceptację w punktach należących do akceptantów).
W systemie czterostronnym występuje: konsument – akceptant – wydawca karty płatniczej – agent rozliczeniowy (acquirer).