III Międzynarodowy Kongres Płatności Bezgotówkowych – krótkie podsumowanie

Zakończył się III Międzynarodowy Kongres Płatności Bezgotówkowych – największa konferencja w branży płatności bezgotówkowych w Polsce.

 

III Międzynarodowy Kongres Płatności Bezgotówkowych był wydarzeniem bez precedensu w branży. Zarówno ze względu na osoby prelegentów i uczestników, jak i na poruszane zagadnienia. Przez dwa dni Kongresu odbywającego się w hotelu Sheraton mieliśmy okazję wysłuchać opinii największych ekspertów branży płatności – zarówno w czasie paneli, jak i w mniej zobowiązującej formie w czasie nieoficjalnych rozmów w kuluarach. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego i Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Na Kongres złożyło się 5 sesji tematycznych i uroczysta Gala, w czasie której nagrodzone zostały osoby, które wniosły szczególny wkład w rozwój polskiego rynku płatności bezgotówkowych. Głos zabrało 36 panelistów i prezenterów, poruszając bardzo szerokie spektrum tematów – od omówienia wyników badań empirycznych rynku polskiego i europejskiego, poprzez zmiany regulacyjne, aż do przyszłości polskiego rynku – zarówno zależnej od strategii liderów rynku, jak i kierunków wyznaczanych przez instytucje publiczne i wspólne inicjatywy budowane przez wszystkich uczestników rynku.

 

Kongres cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników. Zarejestrowało się ponad 250 specjalistów z branży i pomimo dużej intensywności obrad przez dwa dni, większość z nich uczestniczyło w spotkaniach do końca. Reprezentowane były wszystkie części branży płatności bezgotówkowych – agenci rozliczeniowi, banki-wystawcy instrumentów płatniczych, procesorzy transakcji, firmy technologiczne, systemy płatności, uczelnie, administracja publiczna, dostawcy urządzeń, eksperci międzynarodowi.

 

Kongres realizowany był wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej i uzyskał honorowy patronat NBP, Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Finansów.

 

Kilka punktów, potwierdzających wyjątkowość Kongresu:

  • Po raz pierwszy zaprezentowane zostały wyniki badania Komisji Europejskiej, przeprowadzone nad wysokością opłat interchange,
  • Po raz pierwszy wręczono statuetki nagród eDukat, przyznawanych osobom w szczególny sposób wpływającym na branżę płatności bezgotówkowych,
  • Tylko na Kongresie uczestnicy mieli możliwość poznać i skonfrontować opinie ekspertów reprezentujących naukę, administrację publiczną, biznes i systemy płatności,
  • Tylko na Kongresie padły słowa deklaracji współpracy trzech systemów płatności przy rozwijaniu płatności bezgotówkowych w instytucjach publicznych,
  • Tylko na Kongresie uczestnicy mogli posłuchać o zmianach przepisów europejskich bezpośrednio od osób je tworzących,
  • Tylko na Kongresie uczestnicy mieli możliwość interaktywnie odpowiadać na pytania postawione przez moderatorów paneli tematycznych.

 

Szczególne podziękowania należą się głównym partnerom Kongresu – firmom VISA Europe i MasterCard, które wsparły merytorycznie przygotowanie tego niezwykłego wydarzenia, oraz firmom MCX Systems, PayTel, PayU, Diners Club International, Verifone, BDO, eCard, Hilltech, CEDC i Elavon oraz kancelarii prawnej Traple, Konarski, Podrecki i Wspólnicy. Patronat NBP, MG i MF był dodatkowym bodźcem dla organizatorów zadbania o wyjątkowość tego wydarzenia.