Wyniki badania KE i głosowanie w PE ECON
Ubiegły tydzień okazał się kolejnym, ważnym krokiem na drodze do dalszego obniżania nadmiernie wysokich opłat kartowych na szczeblu paneuropejskim.19. lutego, Komisja Europejska zaprezentowała wstępne wyniki badania kosztów przyjmowania kart kredytowych i debetowych przez akceptantów. W jego ramach dokonała kalkulacji poziomu opłaty interchange (if), dla której koszty akceptacji kart zrównują się z kosztami przyjmowania gotówki tzn. takiej, która nie będzie wyższa niż wartość korzyści dla akceptanta z przyjmowania danego rodzaju karty. Wyniki potwierdziły, że stawka if powinna znajdować się na bardzo niskim poziomie i wynosić pomiędzy 0,02% i 0,15% wartości transakcji, w zależności od rodzaju karty.
„Choć są to dopiero wstępne wyniki to FROB przyjmuje je z wielkim zadowoleniem jako kolejne potwierdzenie faktu, że nadmierna wysokość opłaty interchange stanowi ciężar dla merchanta uniemożliwiający mu osiąganie zysku z prowadzenia działalności gospodarczej. Satysfakcja jest tym większa gdyż wyniki te pokrywają się z wnioskami z pierwszego, w skali europejskiej, kompleksowego badania dotyczącego porównania kosztów akceptacji gotówki i kart płatniczych oraz barier rozwoju obrotu bezgotówkowego przeprowadzonego przez FROB pod kierownictwem dr. Jakuba Górki już dwa lata temu, w 2012 roku.” powiedział Robert Łaniewski, Prezes FROB komentując wyniki badania.
Dzień później, w dniu 20. lutego, Komisja Spraw Ekonomicznych i Monetarnych (Economic and Monetary Affairs Committee, ECON) Parlamentu Europejskiego głosowała nad pakietem skladającym się z nowelizacji dyrektywy ws. usług płatniczych (PSD2, Payment Service Directive) oraz rozporządzenia w sprawie opłat interchange. Komisja poparła propozycję wprowadzenia limitu stawki maksymalnych opłat if na poziomie 0,2 proc. dla kart debetowych oraz 0,3 proc. dla kart kredytowych. Stawki te miałyby obowiązywać zarówno dla transakcji krajowych jak i transgranicznych w przypadku czterostronnych systemów płatności (Visa i MasterCard) a w niektórych przypadkach również dla systemów trójstronnych (Diners, American Express).
Parlamentarzyści poparli również wszystkie elementy projektu dyrektywy w sprawie usług płatniczych usprawniające działanie unijnego rynku płatności. Dotyczy to m.in. odejścia od zasady honour-all-cards od dawna postulowanego przez FROB, jako ważnego elementu urynkowienia systemu kartowego oraz obowiązku ujawniania przez banki i organizacje płatnicze faktycznie stosowanych stawek if.
Teraz nad pakietem będzie głosował Parlament Europejski, ale uwzględniając terminarz wyborów oraz obecny etap legislacyjny będzie to miało zapewne miejsce dopiero podczas nowej kadencji PE jesienią bieżącego roku.