VII Cashless Congress – relacja z dnia drugiego
20 marca 2019 roku – drugi dzień Kongresu.
Drugi dzień VII Cashless Congress otworzyła prezentacja wyników badania „Kluczowe czynniki wyboru formy płatności przez konsumentów”. Bardzo interesujące wnioski z badania przedstawiła prof. dr hab. Janina Harasim z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Wspólnie ze swoimi gośćmi zastanawiała się, jak zachowania konsumentów wpływać będą na decyzje rynkowe dostawców usług i jak należy stymulować konsumentów, aby rynek mógł się rozwijać.
W kolejnej prezentacji Zdzisław Mikłaszewicz z eService zapoznał słuchaczy z ewolucją kanałów sprzedaży detalistów i dostosowywaniem ich do potrzeb konsumentów. Po prezentacji Janusz Diemko poprowadził dyskusję ekspertów na temat przyszłości handlu tradycyjnego skonfrontowanego z wyzwaniami stawianymi przez handel internetowy.
Kolejnym gościem Kongresu był Thomas Krogh Jensen, reprezentujący akcelerator start-up’ów z Kopenhagi. Opowiedział słuchaczom o duńskim pomyśle na wspieranie nowych inicjatyw. Wziął też udział w dyskusji poprowadzonej przez nową szefową departamentu FinTechów w KNF, Magdalenę Borowik. Uczestnicy debaty zastanawiali się nad rolą technologii blockchain dla rozwoju rynku nowoczesnych usług płatniczych.
Ważnymi klientami rozwiązań płatniczych, a jednocześnie trudnymi współpracownikami dla dostawców tych rozwiązań są milenialsi, przedstawiciele pokolenia Y. O ich potrzebach i podejściu do życia mówi raport przygotowany na zlecenie firmy Vivus – z wynikami raportu mogli zapoznać się uczestnicy Kongresu.
Banki stoją przed ogromnym wyzwaniem związanym z regulacjami PSD2. Nowe możliwości produktowe, ale i nowi potencjalni konkurenci, walczący o bezpośredni kontakt z klientami w obszarze dotychczas zarezerwowanym wyłącznie dla banków. Jak banki dadzą sobie radę w tych nowych warunkach i czym to może skutkować dla konsumentów – na te pytania odpowiadali uczestnicy panelu poprowadzonego przez Piotra Sobolewskiego z Polityki Insight. Dyskusję poprzedziła prezentacja przedstawiona przez Macieja Gawineckiego z ATKearney.
Ostatni panel Kongresu poprowadził Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes Zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa. Wspólnie ze swoimi gośćmi – ministrem Tadeuszem Kościńskim, Mieczysławem Groszkiem – prezesem Zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa, Kamilą Kaliszyk z Mastercard Europe i Januszem Diemko – Przewodniczącym Komitetu Agentów Rozliczeniowych, podsumował tematy omawiane w czasie Kongresu i zastanowił się nad tym, co czeka rynek w najbliższym roku. Czy te przewidywania okażą się trafione przekonamy się już za rok, na VIII Cashless Congress w marcu 2020 roku.
Równolegle z obradami Kongresu uczestnicy mogli wysłuchać warsztatów, które prowadzone przez ekspertów rynkowych bardziej szczegółowo skupiały się na wybranych tematach z obszaru płatniczego. Tutaj również pojawiały się kwestie związane z PSD2, bezpieczeństwem transakcji, płatnościami mobilnymi, skutecznością technologii blockchain, nowoczesnymi urządzeniami płatniczymi, nowoczesnymi rozwiązaniami dla handlu w obszarze self-checkout.
Kongres zgromadzi setki ekspertów rynku płatniczego, umożliwił odbycie setek rozmów kuluarowych – niemożliwych do przeprowadzenia na co dzień, przede wszystkim ze względu na czas potrzebny, aby takie spotkania umówić i odbyć. Organizatorzy z przyjemnością wysłuchiwali pozytywnych opinii na temat wydarzenia, ale również wsłuchiwali się w propozycje zmian. Przed nami kolejna edycja Cashless Congress – zachęcamy do aktywnego włączania się w przygotowanie jej programu.