Program redukcji opłat kartowych w Polsce
FROB jest współautorem “Programu redukcji opłat kartowych w Polsce”, który powstał w efekcie prac Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange działającego przy NBP.
Jako członek Zespołu, Fundacja reprezentowała interesy akceptantów, w celu wypracowania jak najbardziej korzystnych warunków kompromisu dotyczących stawek opłaty interchange oraz programu ich redukcji w Polsce. Poza Fundacją Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, w pracach zespołu uczestniczyli przedstawiciele:
- Narodowego Banku Polskiego,
- Wydawców kart płatniczych,
- Agentów rozliczeniowych,
- Organizacji reprezentujących konsumentów,
- Organizacji płatniczych i bankowych,
- Instytucji rządowych,
Zgodnie z założeniami Programu opłata interchange miałaby zostać w Polsce obniżona z obecnego poziomu 1,6% do 1,1% od początku 2013 roku. Kolejne obniżki byłyby uzależnione od rozwoju rynku obrotu bezgotówkowego i zwiększania sieci akceptacji kart. Docelowo opłata interchange osiągnęłaby w poziom średniej europejskiej (0,7%) w 2017 roku. Ponadto warunki kompromisu zakładają, m.in.:
- Obniżenie maksymalnego poziomu całkowitej opłaty akceptanta (MSC) – do 1,8% od 2013 roku, a docelowo do 1,4% do 2017 roku,
- Brak możliwości wprowadzania nowych opłat w związku z obniżką poziomu interchange,
- Nieprzenoszenie opłat na osoby korzystające z kart.
Zapisy przyjętego porozumienia czynią jednocześnie środowisko akceptantów współodpowiedzialnym za rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce. Zadania zmierzające do tego celu obejmowałyby m.in.:
- Wyraźne oznakowanie placówek emblematami informującymi o możliwości dokonywania płatności kartami,
- Umiejscowienie terminali POS w widocznym dla konsumenta miejscu w placówkach akceptanta,
- Niepodejmowanie specjalnych działań w zakresie promowania płatności gotówką przez okres 4 lat,
- Wsparcie merytoryczne dla projektu integracji kas z POS,
- Promowanie obrotu bezgotówkowego
- Wspieranie działań organizacji kartowych związanych z wprowadzeniem nowych metod płatności, w szczególności zbliżeniowych i mobilnych.