Obniżka if a redukcja MSC dla sektora msp
Od dziś obowiązuje ustawa regulująca maksymalną wysokość opłaty interchange (if) – czyli głównego składnika kosztowego tzw. całkowitej opłaty akceptanta – MSC (składającej się oprócz if również z opłat marketingowych, processingowych oraz marży agenta rozliczeniowego). Wraz z obniżeniem tej granicy powinno dojść do znacznego obniżenia opłat, ponoszonych przez punkty handlowo-usługowe akceptujące karty, na rzecz agentów rozliczeniowych. Sygnały docierające z rynku nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, że redukcja ta zostanie przełożona na rynek automatycznie. Do tej pory przedsiębiorcy nie otrzymali jeszcze od agentów rozliczeniowych nowych propozycji stawki MSC uwzględniającej obniżkę if pomimo tego, iż w wielu przypadkach proaktywnie o nią prosili. FROB stoi na stanowisku, iż byłoby bardzo niekorzystne dla rynku gdyby agenci rozliczeniowi nie dostosowali oferty rynkowej do narzuconej organizacjom kartowym obniżki i skorzystali z faktu, że nowelizacja ustawy o usługach płatniczych nie przewiduje sankcji za złamanie jej przepisów. Spowolniłoby to rozwój obrotu bezgotówkowego, który dzięki redukcji if ma szanse w końcu zacząć rozwijać się w sposób zrównoważony.
W małych i średnich firmach drzemie największy potencjał dla tego rozwoju a najmniejsze podmioty z natury potrzebują wsparcia w negocjacjach z silniejszymi partnerami. Dlatego też FROB, jako rzecznik interesów msp podejmuje następujące działania mające na celu zapewnienie warunków umożliwiających pełne przełożenie obniżki if na wysokość MSC i co za tym idzie redukcję kosztów w zakresie akceptacji kart płatniczych :
- Ankieta badająca zmiany podejścia agentów rozliczeniowych w świetle regulacji ustawowej wysokości opłaty interchange
FROB przeprowadza w tej chwili szeroko zakrojone badanie skierowane do 500 przedsiębiorców mające na celu sprawdzenia praktyk rynkowych agentów rozliczeniowych oraz wiedzy akceptantów na temat możliwości renegocjacji umów. Zebrany w ten sposób materiał pozwoli ustalić czy przedsiębiorcy będą rzeczywistymi beneficjentami redukcji opłaty if czy też zdobycze ustawy zostaną zaprzepaszczone przez podejście tego przedstawiciela strony podażowej, który do tej pory wydawał się być sprzymierzeńcem najsłabszej strony rynku. Inicjatywna ta została wsparta i podjęta przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Polską Izbę Paliw Płynnych, Polską Izbę Handlu oraz Naczelną Radę Zrzeszeń Handlu i Usług. Wstępne wyniki będą dostępne wkrótce. Więcej informacji znajduje się pod tym linkiem
- Rozmowy bezpośrednie z agentami rozliczeniowymi
FROB przeprowadza indywidualne, bezpośrednie rozmowy z agentami rozliczeniowymi apelując o automatyczne obniżanie wysokości MSC. Analogicznie do celu przeprowadzanej ankiety, rozmowy są próbą dokonania przeglądu rynku i przyjrzenia się dostępnym dla przedsiębiorców ofertom a także nabycia wiedzy na temat nastawienia agentów rozliczeniowych do redukcji if. FROB wyraża głębokie przekonanie, że deklarowana wielokrotnie przez ich przedstawicieli w okresie przejściowym (od 1 stycznia do 30 czerwca br.) gotowość do dokonania korekty stawek zostanie przełożona na faktyczne korzyści dla przedsiębiorców. Warunkowana ona była otrzymaniem od organizacji kartowych nowych cenników który to warunek powinien był już zostać ustawowo spełniony; FROB wnosi zatem, że nie ma przeciwwskazań do wypełnienia deklaracji. Agenci rozliczeniowi powinni również pamiętać, że na rynku panuje bardzo duża konkurencja w zakresie ich usług a ich finalna oferta kształtuje się w oparciu o grę popytu i podaży i podlega prawom wolnego rynku. Przypomnijmy, że podczas obrad okrągłego stołu w 2013 roku w Narodowym Banku Polskim rozważano wariant regulacji MSC a nie tylko opłaty if. Decyzja o regulacji jedynie if została podjęta z myślą o obustronnych korzyściach zarówno dla przedsiębiorców jak i agentów rozliczeniowych wychodząc z założenia, że panująca wśród agentów rozliczeniowych zdrowa konkurencja będzie najlepszym gwarantem niepodwyższania swoich marż.
- Współpraca organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców
FROB aktywnie współpracuje z organizacjami zrzeszającym przedsiębiorców zarówno tych którzy przyjmują już płatności kartowe jak i tych którzy dopiero rozważają rozpoczęcie akceptacji tej metody płatności. Współpraca ta ma charakter informacyjno – edukacyjny i ma na celu przedstawianie możliwości ponoszenia niższych kosztów z tytułu akceptacji kart. Istotne jest uświadamianie przedsiębiorcom, iż obniżenie stawki MSC nastąpi automatycznie jedynie w przypadku największych podmiotów zaś mali i średni przedsiębiorcy są zmuszeni do negocjowania stawek. W tym celu powinni się zwrócić do dotychczasowego agenta z wnioskiem o przedstawienie nowej oferty. W przypadku nieotrzymania satysfakcjonującej propozycji i w obliczu ewentualnego fiaska negocjacji mają możliwość wypowiedzenia umowy i zwrócenia się z prośbą o ofertę do konkurencji. W celu ułatwienia negocjacji FROB, na prośbę zainteresowanych, wskazuje stawki i sposoby rozliczeń, koszty dzierżawy terminali, oraz wszystkie korzyści z przyjmowania płatności kartowych.
- Bezpośrednia pomoc FROB poszczególnym podmiotom w rozmowach
Zgodnie ze swoją misją jako przedstawiciela środowiska msp FROB jest gotów reprezentować interesy podmiotów dążących do redukcji kosztów akceptacji kart płatniczych, w kontaktach z agentami rozliczeniowymi. FROB wychodzi z założenia, że dalsza integracja środowiska msp jest bardzo wskazana jako budująca realną przeciwwagę dla tych uczestników rynku, którzy poprzez swoje działania hamują zrównoważony rozwój obrotu bezgotówkowego. Polscy przedsiębiorcy już nieraz – w tym przyczyniając się do ustawowej regulacji if – udowodnili, że poprzez mobilizację i połączenie swoich sił są w stanie realnie wpływać na doprowadzenie do korzystnych dla rynku zmian.
Serdecznie zachęcamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu.