Protokół Komunikacyjny jest to narzędzie łączące kasy rejestrujące (urządzenia umożliwiające realizację i rejestrację procesu sprzedaży zgodnie z odpowiednimi przepisami obowiązującymi w Polsce) z urządzeniami do obsługi płatności bezgotówkowych (czyli płatności wykonywanych z użyciem bezgotówkowych instrumentów płatniczych – w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych, w szczególności kart płatniczych, instrumentów opartych na karcie lub mobilnych instrumentów płatniczych). Protokół umożliwia wymianę informacji, w szczególności tych aktywujących urządzenia płatnicze i dotyczących transakcji dokonywanych w kasie rejestrującej – m.in. kwoty transakcji.
Protokół ten został wprowadzony za pośrednictwem Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz. U. z 2018 r. poz. 1206), które to weszło w życie 7 lipca 2018 roku.
Pełnię praw, w tym majątkowe prawa autorskie, do Protokołu posiada Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, jednak możliwym jest uzyskanie dostępu do przedmiotowego Protokołu poprzez udzielenie stosownej licencji. Licencja udzielana jest na czas nieokreślony i ma charakter bezpłatny, niewyłączny i nieodwołalny. FROB posiada też licencję do korzystania z Symulatora Kas* oraz Symulatora Urządzenia Płatniczego**, do których to z kolei można uzyskać stosowne sublicencje. Sublicencje na Symulator Kasy i Symulator Urządzenia Płatniczego mają charakter zamknięty i są nieprzenoszalne. Uzyskanie wymienionych licencji/sublicencji możliwe jest po podpisaniu stosownego Porozumienia, o którym mowa poniżej.
Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego podjęła bowiem inicjatywę w postaci stworzenia Porozumienia w sprawie zarządzania Protokołem Komunikacyjnym, którego przedmiotem jest ustalenie zasad współpracy Stron przy zgłaszaniu zmian do Protokołu i aktualizacji Symulatorów wspierających proces wdrażania Protokołu.
FROB pełni rolę Koordynatora zarządzania procesem uaktualniania, wersjonowania i dystrybucji Protokołu Komunikacyjnego oraz Symulatorów Kasy Rejestrującej i Urządzenia Płatniczego. Fundacja udostępnia wszystkim Członkom Porozumienia odpowiednie narzędzia pozwalające Stronom na zgłaszanie wniosków w zakresie zmian do aktualnej wersji w/w narzędzi. Fundacja zobowiązała się bowiem do prowadzenia specjalnego portalu www, na którym przechowywana jest aktualna i historyczne wersje Protokołu Komunikacyjnego, rejestrowane są wszystkie zgłoszone i zrealizowane wnioski dotyczące zmian Protokołu oraz zdeponowane są aktualne i archiwalne wersje symulatorów kas rejestrujących oraz urządzeń płatniczych. Dostęp do w/w portalu jest nieograniczony dla wszystkich członków Porozumienia.
Sygnatariusze upoważnili Fundację do prezentowania stanowiska uzgodnionego przez Sygnatariuszy Porozumienia w czasie rozmów z Ministerstwem Rozwoju, Głównym Urzędem Miar, Ministerstwem Finansów, a także z innymi instytucjami niezbędnymi dla realizacji niniejszego Porozumienia, w zakresie obejmującym wdrożenie, utrzymywanie, rozwój i wersjonowanie aktualnej wersji Protokołu Komunikacyjnego. Fundacja zobowiązana jest do aktywnego działania w zakresie komunikacji z w/w instytucjami w celu prawnego usankcjonowania bieżącej wersji Protokołu Komunikacyjnego po zmianach wprowadzanych przez Strony Porozumienia.
* Symulator Kasy – aplikacja pozwalająca testować poprawność implementacji Protokołu Komunikacyjnego na urządzeniu płatniczym; FROB w ramach umowy z Twórcą Symulatora Kasy ma prawo do dystrybucji i modyfikowania symulatora kasy dla potrzeb i zastosowań
związanych z celami zawartego Porozumienia.
** Symulator Urządzenia Płatniczego – aplikacja pozwalająca testować poprawność implementacji Protokołu Komunikacyjnego na kasie rejestrującej; FROB w ramach umowy z Twórcą Symulatora Urządzenia Płatniczego ma prawo do dystrybucji i modyfikowania symulatora kasy dla potrzeb i zastosowań związanych z celami zawartego Porozumienia.