Podkomisja – stawka if 0,5% już od 01.2014r.

Członkowie Podkomisji nie widzą potrzeby stosowania okresu przejściowego dla nowej, obniżonej do 0,5% stawki opłaty interchange

i wskazują 1 stycznia 2014 r., jako datę wejścia w życie nowej regulacji.

 

Zrozumienie dla idei oraz widoczna w trakcie trzeciego spotkania Podkomisji Nadzwyczajnej przy Komisji Finansów Publicznych (11 czerwca br.) postawa prokonsumencka posłów napawają coraz większym optymizmem w kwestii szybkiego zakończenia działań legislacyjnych w zakresie ustawowego uregulowania maksymalnych opłat interchange. Głosowanie nad całością projektu oraz przyjęcie ostatecznego sprawozdania planowane jest w trakcie kolejnego posiedzenia Podkomisji, które odbędzie się 18 czerwca br.

 

Zgodnie z porządkiem posiedzenia, pod dyskusję a następnie głosowanie poddane zostały zapisy projektu senackiego, jak również urynkawiające usługi płatnicze modyfikacje, zgłoszone przez poszczególnych posłów. Podkomisja przyjęła wszystkie zapisy projektu senackiego (niektóre w wersji ze zgłoszonymi zmianami) oprócz zmian dotyczących różnicowania pomiędzy kartami debetowymi i kartowymi oraz możliwości nakładania opłaty surcharge na karty inne niż debetowe, które będą dyskutowane na kolejnym posiedzeniu.

 

Najbardziej istotną poprawką przyjętą przez członków Podkomisji była decyzja dotycząca rezygnacji z okresu przejściowego czyli stopniowego obniżania stawki na rzecz wejścia w życie ustawy z dniem 1 stycznia 2014r.

 

Przypomnijmy, że Fundacja od początku prac nad ustawowym uregulowaniem kwestii maksymalnej wysokości opłaty interchange postulowała skrócenie okresu przejściowego, argumentując to sprzeciwem wobec ponoszenia przez wiele lat przez polskich przedsiębiorców, w nadmiernej wysokości, kosztów utrzymania czterostronnego systemu płatności kartowych.

 

Posłowie dyskutowali również nad zasadnością zróżnicowania poziomu stawek dla kart debetowych i kredytowych oraz obniżeniu stawki dla tych pierwszych poniżej poziomu 0,5%. Przełożenie decyzji w tej kwestii na następne posiedzenie Podkomisji rokuje nadzieje, że Posłowie dostrzegą pozytywne skutki takiej decyzji aby nadać większą dynamikę rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce.

 

Niewielkim cieniem na bardzo pozytywnym przebiegu posiedzenia kładzie się decyzja o wykreśleniu z projektu zapisów dopuszczających uchylenie reguły Honour-All-Cards. FROB zgadza się w tej kwestii ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, przedstawionym w trakcie posiedzenia, iż obowiązywanie reguły H-A-C służy utrzymaniu silnej przewagi strony duopolu kartowego Visa i MasterCard i jej zniesienie stanowiłoby jedno z narzędzi przeciwdziałania przeniesieniu opłat na inne tytuły po wejściu w życie obniżki opłaty interchange. FROB uważa również, że pozostałe narzędzia wskazane przez Ministerstwo Finansów, jako pakiet elementów urynkawiających system płatności:

  • dopuszczenie do stosowania opłaty surcharge,
  • przepisy powodujące ujawnianie ostatecznej wysokości opłat i cenników (transparentność) a także
  • zmiany prawne pozwalające akceptantom na wybór, czy dobrowolnie godzą się na ujednolicanie opłat (blending), czy też w duchu zwiększania przejrzystości kosztowej płatności chcą być świadomi opłat związanych z każdym instrumentem płatniczym (unbledning),

 

mogłyby przyczynić się do poprawy sytuacji polskich konsumentów. Nadzieją napawa jednak wypowiedz posła Jakuba Szulca, który nie wykluczył możliwości powrotu do dyskusji na temat włączenia niektórych z tych elementów do polskiego porządku prawnego w niedalekiej przyszłości.

 

FROB pragnie również docenić dyskusję na temat rozszerzenia obniżki na inne elementy opłaty akceptanta poza interchange. Mechanizm ten od dawna wskazywany był, jako zapobiegający neutralizowaniu obniżki opłaty interchange przez organizacje płatnicze poprzez zwiększanie innych opłat akceptantów. Chociaż finalnie nie wniesiono poprawek, to jednak sam fakt dostrzeżenia zagrożenia jest wart odnotowania tym bardziej, że jak wskazywał NBP, Unia Europejska również będzie się tej kwestii przyglądała w najbliższym czasie.

 

 

Zachęcamy również do zapozniania się z Podsumowaniem_posiedzenia_Podkomisji_11_czerwca