Komisja Ustawodawcza już w środę
6 marca odbędzie się posiedzenie sejmowej Komisji Ustawodawczej, która zaopiniuje senacki projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. To ostatni etap prac przed nadaniem projektowi, zakładającemu redukcję opłaty interchange, numeru druku i skierowania do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.
Projekt został już poddany analizie przez Biuro Analiz Sejmowych (BAS), które zgłosiło do niego m.in. zastrzeżenie dotyczące regulacji przez nowelizację ustawy jedynie wysokości opłaty interchange, a pozostawienie poza regulacją pozostałych składników opłaty akceptanta – zwłaszcza opłat dodatkowych, których beneficjentami są organizacje płatnicze. Według BAS może to doprowadzić do sytuacji, w której po zredukowaniu opłaty interchange, zwiększeniu ulegną inne składowe opłaty akceptanta. Według Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego nie ma ekonomicznych podstaw do formowania takich wniosków, a regulacja samej opłaty interchange stanowi najlepszy możliwy sposób przywrócenia zasad normalnej i skutecznej konkurencji na rynku płatności bezgotówkowych w Polsce. Pozostałe koszty, wchodzące w skład opłaty akceptanta (zwłaszcza marża agenta rozliczeniowego) podlegają działaniu mechanizmów rynkowych. W przygotowanym stanowisku FROB przypomniał jednocześnie, że celem obniżenia wysokości opłaty interchange w Polsce nie jest ochrona interesów wybranej grupy uczestników rynku, ale zwiększenie dynamiki rozwoju płatności bezgotówkowych w Polsce. Potwierdzają to m.in. analizy przygotowane przez NBP, które wskazują na korzyści, jakie w związku z obniżką odniosą banki-wydawcy oraz organizacje kartowe.
Zdaniem FROB projekt nowelizacji ustawy przygotowany przez Senat jest w całości zgodny z prawem unijnym i powinien być dalej procedowany w Sejmie.