Nieczysta „Gra o interchange”
MasterCard po raz kolejny próbuje opóźniać proces redukcji stawek opłaty interchange w Polsce. Tylko w ten sposób odczytywać można intencje tej organizacji, która w dniu obradowania sejmowej Komisji Ustawodawczej, podejmującej decyzję o skierowaniu do dalszych prac projektu ustawy administracyjnie ograniczającej poziom interchange, przedstawiła mglistą propozycję redukcji stawek. MasterCard, który jako jedyny podmiot sprzeciwił się przyjęciu porozumienia wypracowanego przez wszystkich uczestników rynku w ubiegłym roku, teraz proponuje zawarcie dwustronnego układu na linii MasterCard-Visa. Pomysł MasterCard został opisany 6 marca przez „Puls Biznesu” w artykule „Gra o interchange”. Wedle jego założeń średnia wysokość prowizji ustalanej przez te organizacje, a pobieranej przez banki od akceptantów kart miałaby systematycznie spadać do poziomu 0,6-0,7 proc. wartości transakcji. Nie wiadomo nic na temat tego w jaki sposób ta średnia miałaby być wyliczana, ani kto miałby gwarantować, że kolejne obniżki będą wprowadzane w życie. Wygląda na to, że wszyscy uczestnicy rynku musieliby się zadowolić jedynie przyjętą przez duopolistów deklaracją. Sam pomysł redukowania średniej wysokości interchange, a nie jej maksymalnej wartości jest sprzeczny z założeniami porozumienia przyjętego przez NBP i nie może się przyczynić do rozwoju rynku płatności bezgotówkowych w Polsce. Przyjęcie takiego rozwiązania byłoby natomiast korzystne, biorąc pod uwagę strategię biznesową MasterCard oraz działania marketingowe tej organizacji, które mają na celu konsekwentne zwiększanie liczby klientów korzystających z kart o wysokim poziomie interchange.
Propozycji MasterCard nie należy zatem traktować jako konstruktywnej próby rozwiązania ograniczającego rozwój rynku problemu, ale działanie, które ma po raz kolejny spowolnić ten proces. Świadczy o tym chociażby stanowisko Visa, która nie rozważa przystąpienia do porozumienia na przedstawionych przez MasterCard warunkach. Znów w momencie kiedy większość uczestników rynku wnosi merytoryczny wkład w prace zmierzające do przyjęcia satysfakcjonującego wszystkich rozwiązania, organizacja ta stara się je zatrzymać.
Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego podtrzymuje stanowisko, że w obecnej sytuacji, tylko przyjęcie regulacji ustawowej, odgórnie ograniczającej wysokość opłaty interchange, może się przyczynić do korzystnych zmian na rynku. By tak się stało konieczne jest jak najszybsze uchwalenie projektu nowelizacji ustawy o usługach płatniczych przygotowanego przez Senat, a popieranego m.in. przez Narodowy Bank Polski oraz Ministerstwo Finansów.
Zapoznaj się z oficjalnym oświadczeniem FROB w tej sprawie.