MasterCard przegrał przed Trybunałem Sprawiedliwości

Zakaz wielostronnie uzgadnianych opłat interchange stosowanych przez MasterCard.
 
Oddalenie przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej apelacji organizacji MasterCard od wyroku Sądu I instancji z 2012r. , który – przypomnijmy – potwierdził decyzję Komisji Europejskiej (KE) z 2007 r. uznającą wielostronnie uzgadniane opłaty interchange (WOI) za niezgodne z unijnym prawem konkurencji – należy uznać za krok w kierunku budowy równowagi europejskiego rynku obrotu kartowego.
 
Tym samym Trybunał Sprawiedliwości przyjął pierwotną argumentację Komisji Europejskiej, że prowizje pobierane przez MasterCard od płatności transgranicznych naruszają unijne zasady w dziedzinie ochrony konkurencji i powinny zostać zlikwidowane.
 
Trybunał potwierdził, że MasterCard może zostać uznana za związek przedsiębiorstw pomimo tego, że od wejścia na giełdę w 2006r. nie jest już kontrolowana przez uczestniczące w jej systemie instytucje finansowe. Tym samym podtrzymał kwalifikację KE przy podejmowaniu przez nią decyzji 7 lat temu.
 
Przypomnijmy, że choć w chwili obecnej, na mocy porozumienia z 2009r. z Komisją Europejską MasterCard stosuje stawki w wysokości 0,2% dla kart debetowych i 0,3% dla kart kredytowych to w 2007r. stawki stosowane przez organizację znajdowały się na kilkakrotnie wyższym poziomie i w znaczący sposób obciążały merchantów.
 
„Decyzja ta pokazała, że niczym nieuzasadnionym, poza bezwzględną chęcią zysku, jest działanie na niekorzyść słabszych uczestników rynku. Na dłuższą metę negatywnie odbija się na wizerunku silnych monopolistów. Szkoda, że potrzeba było 7 lat i zaangażowania wielu środków na prowadzenie postępowań, aby znaleźć się w punkcie wyjścia z 2007r., kiedy po raz pierwszy orzeczono winę MasterCard.” skomentował Robert Łaniewski, Prezes FROB