FROB bada koszty przedsiębiorców
Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego zainicjowała realizację, unikalnego w skali europejskiej, projektu badawczego wśród przedsiębiorców. Celem przedsięwzięcia jest dokonanie porównawczej analizy kosztów akceptacji gotówki i kart płatniczych. Patronat nad badaniem objął Narodowy Bank Polski. Jego wyniki zostaną zaprezentowane
w listopadzie br. podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Płatności Bezgotówkowych.
Informację o szczegółach badania przekazano podczas konferencji prasowej, która odbyła się 9 października w centrum prasowym PAP.
Kompleksowe badanie, zainicjowane przez FROB i realizowane we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim oraz instytutem badawczym Millward Brown SMG/KRC, to jeden z pierwszych w Europie projektów ukierunkowanych na identyfikację i pomiar kosztów akceptacji przez przedsiębiorców, zróżnicowanych instrumentów płatniczych – przede wszystkim gotówki i kart bankowych. Badanie ma charakter ogólnopolski. Jest nim objęta grupa ponad 1000 podmiotów z sektora MSP i dużych firm, reprezentujących zróżnicowane branże. Przeprowadzenie badania na tak szeroką skalę pozwoli na dokonanie wnikliwej, rzetelnej analizy dotyczącej kluczowych barier i preferencji przedsiębiorców w zakresie przyjmowanych form płatności. Zebrane dane będą punktem wyjścia do dalszych działań Fundacji zmierzających do rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce.
– Identyfikacja barier oraz poznanie potrzeb przedsiębiorców, w zakresie akceptacji różnych form płatności, to podstawa, na której możliwe będzie oparcie działań zmierzających do poszerzania sieci akceptacji kart płatniczych w Polsce. Wyniki badania mogą również dostarczyć wiedzy na temat otwartości przedsiębiorców do akceptowania innych, nowoczesnych metod płatności. Większy udział tych instrumentów w ogóle płatności, to korzyści zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów oraz całej gospodarki. – powiedział Robert Łaniewski, Prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.
Badanie akceptantów jest realizowane pod kierownictwem dr. Jakuba Górki z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, cenionego specjalisty w dziedzinie obrotu pieniężnego i instrumentów płatniczych. Wagę przedsięwzięcia oraz jego duże znaczenie dla polskiego rynku płatności i rozwoju przedsiębiorczości, podkreśla objęcie go honorowym patronatem przez Narodowy Bank Polski. Przedstawiciele Departamentu Systemu Płatniczego banku centralnego aktywnie włączyli się w merytoryczne konsultacje związane z przygotowaniem badania.
– Zainicjowany przez FROB projekt badawczy, to unikalne w skali Europy przedsięwzięcie, które ma na celu dostarczenie pogłębionej wiedzy na temat kosztów akceptacji zróżnicowanych form płatności przez przedsiębiorców w Polsce. Jednocześnie projekt ten wpisuje się w cele i działania Komisji Europejskiej, która dąży do pozyskania porównywalnych danych o kosztach płatności z obszaru całej Unii Europejskiej. – zaznaczył dr Jakub Górka z Wydziału Zarządzania UW, kierownik projektu badawczego, niezależny ekspert i doradca FROB.