Dzień pierwszy III Międzynarodowego Kongresu Płatności Bezgotówkowych – relacja uczestnika

Ciekawe prelekcje, kompetentni paneliści, pytania pozwalające lepiej zrozumieć branżę – Kongres był interesującym doświadczeniem. Szkoda, że brakowało czasu na pytania z sali – to rada dla organizatorów na kolejną, czwartą edycję.

 

Program Kongresu obejmował bardzo szeroko tematykę obrotu bezgotówkowego. Na pierwszy dzień zaplanowano trzy panele, prowadzone przez doświadczonych ekspertów polskiego rynku i z udziałem polskich i zagranicznych panelistów. Dzień zapowiadał się wyjątkowo aktywnie. A siłami należało racjonalnie gospodarować – czekała nas jeszcze wieczorem uroczysta Gala z nagrodami eDukata dla wyróżniających się firm i osób w szczególny sposób wpływających na polski rynek płatności bezgotówkowych.

 

Kongres otworzył oficjalnie współprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego Robert Łaniewski. Powitał uczestników i prelegentów, zachęcił do aktywnego udziału, nawiązał do zmian, jakie zaszły w branży od czasu II Kongresu. W swoim wystąpieniu skupił się przede wszystkim na ocenie efektu obniżki opłat interchange i oczekiwaniach, jakie obniżka IF powinna spełnić. Wspomniał o czekających Polskę zmianach formalnych, spowodowanych przez nowe unijne regulacje, przyjęte kilka dni przed Kongresem. Podziękował patronom honorowym: NBP, Ministerstwu Gospodarki i Ministerstwu Finansów, a także za wsparcie, jakiego udzielili Kongresowi partnerzy – VISA Europe i MasterCard Europe, oraz MCX Systems, PayU, PayTel i inni.

 

Kolejnym oficjalnym mówcą był dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego – współorganizatora Kongresu, prof. dr hab. Jan Turyna. Wspomniał o zmianach zachodzących na Wydziale, o badaniach prowadzonych w obszarze finansów, o ciekawych publikacjach powstających pod egidą naukowców Wydziału. Docenił dotychczasowy dorobek Kongresu i prace przygotowane przez naukowców z całej Polski na obecną, trzecią już edycję. Zachęcił uczestników do aktywnej dyskusji.

 

Na zakończenie oficjalnego otwarcia Kongresu głos zabrali prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar, członek Zarządu Narodowego Banku Polskiego, honorowego patrona Kongresu oraz Rita Wezenbeek, z Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej. Profesor Gatnar nawiązał do wyzwań, jakie obecnie stoją przed polskim systemem płatniczym. Pani Wezenbeek przedstawiła prezentację, w której nakreśliła obszar prac prowadzonych aktualnie przez Komisję Europejską w zakresie płatności bezgotówkowych.

 

Po oficjalnych wystąpieniach nadszedł czas pierwszego panelu. Prezentacje wprowadzające przygotowali dr Jakub Górka z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i Andras Janecsko z Komisji Europejskiej. Dr Górka przedstawił wyniki badania przeprowadzonego na przełomie 2014 i 2015 roku na zlecenie FROB. Badaniem objęta została reprezentacyjna próbka ponad 1000 akceptantów kart płatniczych. Badanie pokazało, jak akceptanci postrzegają zmiany kosztów obsługi kart płatniczych i ich efekt dla branży. Tylko około 1/3 badanych akceptantów skorzystało z obniżki IF, która weszła w życie od lipca 2014 roku. Wyniki badania bardzo ciekawe i przydatne dla branży – warto do nich zajrzeć, żeby zapoznać się bardziej szczegółowo. Prezentacja doktora Górki – podobnie, jak pozostałe prezentacje – dostępna jest na stronie Kongresu, pod adresem www.kongresplatnosci.pl/#prezentacje

 

Andras Janecsko przedstawił wyniki badania przeprowadzonego w Unii Europejskiej na zlecenie Komisji Europejskiej. W kilku krajach Unii akceptanci zapytani zostali o wysokość opłat IF właściwych dla bezpiecznego prowadzenia biznesu. Analiza zaproponowanych stawek pokazała, że kształtują się one na pozimie nawet niższym od tego, które Parlament Europejski zatwierdził kilka dni przed Kongresem. Ciekawostką było pokazanie wyników po raz pierwszy w Europie – uczestnicy Kongresu byli pierwszymi słuchaczami, mającymi okazję poznać efekt pracy badaczy i analityków.

 

Panel dyskusyjny poprowadził Robert Łaniewski – zaprosił do dyskusji profesora Gatnara, profesor Janinę Harasim z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Nikodema Szadkowskiego z UOKiK, Marka Paradowskiego – prezesa Zarządu eService i przewodniczącego Komitetu Agentów Rozliczeniowych, Karola Steca z POHiD i Grzegorza Hansena z mBanku. Dyskusja skupiła się przede wszystkim na ocenie wyników obu badań i ich wpływu na podejmowanie decyzji przez poszczególnych uczestników rynku.

 

Drugi panel poprowadził dr Jakub Górka. Wprowadzenie do dyskusji na temat wdrożonych już i planowanych w przyszłości zmian prawnych w Polsce i Unii Europejskiej zaprezentowali dr Jan Byrski z kancelarii Traple i Harry Leinonen z Ministerstwa Finansów Finlandii. Bardzo interesujące prezentacje pokazały zakres zmian i ich konsekwencje dla uczestników rynku. Nawiązały też do nowych regulacji europejskich i wskazały problemy, jakie z tego powodu mogą mieć narodowi legislatorzy przy godzeniu przepisów unijnych z lokalnymi ustawami.

 

W dyskusji uczestniczyli pani Rita Wezenbeek, profesor Malte Kruger z Niemiec, Michał Masłowski z Ministerstwa Finansów oraz dr Jan Byrski i Harry Leinonen. Ze względu na udział gości z zagranicy panel prowadzony był w języku angielskim i tłumaczony symultanicznie na język polski. Zresztą cały Kongres był tłumaczony – dla zagranicznych uczestników na angielski, dla uczestników z Polski – na polski, w zależności od języka używanego przez prelegentów i panelistów. Interesujące opinie ekspertów na temat zmian prawa i skuteczności nowych regulacji zdominowały dyskusję. Nawiązano również do obniżki stawek IF w Polsce, czyniącej z naszego kraju lidera zmian.

 

Trzeci panel pierwszego dnia Kongresu dotyczył przyszłości rozliczeń bezgotówkowych i przewidywanych nowych rozwiązań, jakie mogą się pojawić w najbliższych pięciu latach. Prezentacje wprowadzające wygłoszone zostały przez przedstawicieli partnerów Kongresu – Aleksandra Naganowskiego z MasterCard Europe i Małgorzatę Ciszecką z VISA Europe. Prelegenci pokazali obszary szczególnego zainteresowania czołowych systemów płatności i zasygnalizowali planowane modyfikacje produktów.

 

Prowadzący dyskusję Zbigniew Wiśniewski, niezależny ekspert polskiego rynku płatności bezgotówkowych w swoich pytaniach skupił się przede wszystkim na najważniejszych czynnikach rynku płatności w 2010 roku. Odpowiadali mu Aleksander Naganowski z MasterCard Europe, Adrian Kurowski z VISA Europe, dr Tomasz Jończyk z Krajowej Izby Rozliczeniowej, Adam Malicki – prezes Zarządu Polskiego Standardu Płatności, Artur Szymoniak z Żabki i Wojciech Czajkowski z PayU. Bardzo ważną deklarację złożyli przedstawiciele trzech systemów płatności – VISA, MasterCard i BLIK – potwierdzając chęć współpracy przy wdrażaniu płatności bezgotówkowych do jednostek administracji publicznej i samorządów. Dyskusja toczyła się jeszcze wokół nowych rozwiązań płatniczych, którymi zainteresowani są akceptanci i agenci rozliczeniowi, oraz możliwości stworzenia jednego ogólnopolskiego centrum przetwarzania transakcji opłaconych bezgotówkowymi instrumentami płatniczymi.

 

Każdy z paneli mógł trwać zdecydowanie dłużej, niż czas przewidziany w programie. Bardzo żywa dyskusja panelistów uniemożliwiła wygospodarowanie czasu na pytania z sali – warto, żeby organizatorzy pamiętali na kolejnym Kongresie o zaplanowaniu czasu na pytania uczestników. Myślę, że sporo osób bardzo liczyło na możliwość zadania własnego pytania.

 

Warto jeszcze wspomnieć o ciekawej inicjatywie moderatorów paneli w pierwszym dniu Kongresu – pytaniach ankiety skierowanej do uczestników. Odpowiedzi można było udzielać na wskazanej stronie www, a rezultaty przedstawiane były na zakończenie panelu. Ciekawy pomysł, wart kontynuowania na kolejnym Kongresie.

 

Po ostatnim panelu uczestnicy mieli możliwość odpocząć przez ponad godzinę i zebrać siły na wieczór Galowy. Ale o tym napiszę oddzielnie.