Badanie FROB, NBP i WZUW

Wspólny projekt badawczy przyczynił się do pozyskania istotnych dla rynku danych dotyczących warunków rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce. W czerwcu br. Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego nawiązała współpracę z Narodowym Bankiem Polskim oraz Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego w celu przeprowadzenia kompleksowego badania polskich przedsiębiorców dotyczącego kosztów akceptacji gotówki oraz kart płatniczych. Wywiady wśród przedsiębiorców realizowane były w okresie od sierpnia do września, natomiast w październiku oraz listopadzie analizę danych pozyskanych z wywiadów przeprowadził dr Jakub Górka z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Wyniki badania FROB przeprowadzonego wśród akceptantów wykazały m.in., że:

 

1. Istnieje zdecydowana dysproporcja pomiędzy kosztami akceptacji kart płatniczych oraz gotówki – aż 74% przedsiębiorców uważa, że to gotówka jest tańszym instrumentem płatniczym, tylko 6% jest odmiennego zdania.

 

2. Optymalny dla rozwoju rynku poziom opłaty interchange jest znacznie niższy niż obecnie obowiązujący.

Jak wskazują wyniki badania, wysokość prowizji interchange powinna kształtować się w Polsce na poziomie ok. 0,2% wartości transakcji. Taka wielkość pozwoliłaby na dynamiczny rozwój sieci akceptacji kart i innych nowoczesnych instrumentów płatniczych.

 

3. Wysokie opłaty interchange ograniczają rozwój obrotu bezgotówkowego.

Prawie 30% przedsiębiorców przyznaje, że przynajmniej od czasu do czasu oferuje klientom kilkuprocentowe rabaty przy dokonywaniu płatności gotówką. Podobny odsetek respondentów (28%) ustala progi kwotowe, poniżej których niemożliwe jest dokonanie płatności kartą.

 

4. Akceptacja kart generuje korzyści dla przedsiębiorców.

Ponad połowa przedsiębiorstw (53%) akceptujących karty płatnicze zauważa, że ma to pozytywny wpływ na wielkość sprzedaży.

 

5. Przedsiębiorcy są otwarci, by rozwijać wachlarz płatności dla klientów o alternatywne (w stosunku do kart) elektroniczne formy płatności, o ile ich koszt nie będzie zbyt wysoki, a bezpieczeństwo na poziomie podobnym do obecnie gwarantowanego przy akceptacji kart. Deklaruje to ponad 1/5 badanych.

 

Zapoznaj się z raportem z badania

 

Ogólnopolskie, reprezentatywne badanie 1006 przedsiębiorców reprezentujących zróżnicowane branże zostało zrealizowane przez instytut Millward Brown SMG/KRC pod kierownictwem dr. Jakuba Górki z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego w okresie od czerwca do września bieżącego roku. Wzięli w nim udział przedstawiciele zarówno dużych, jak i małych i średnich firm.  Wyniki badania zostały zaprezentowane podczas „I Ogólnopolskiego Kongresu Płatności Bezgotówkowych”, który odbył się 22 listopada br. w Warszawie z inicjatywy Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.