Apel Prezesa Łaniewskiego
Szanowni Państwo,
W dniu dzisiejszym zaczyna w końcu obowiązywać ustawa regulująca maksymalną wysokość opłaty interchange (if). Przyczynienie się do jej obniżki o 70% w stosunku do stawki wyjściowej z 2012 r. (0,5% wartości transakcji versus 1,6% wartości transakcji) jest sukcesem polskich przedsiębiorców zrzeszonych w Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego. Stało się to możliwe dzięki mobilizacji całego środowiska msp oraz zrozumieniu wagi problemu przez ustawodawcę. Ogromną rolę odegrali również przedstawiciele organów administracji państwowej, w tym Ministerstwo Finansów oraz Narodowy Bank Polski, którzy potwierdzili swoje wsparcie przedsiębiorców w budowie zrównoważonego rynku płatności bezgotówkowych. Dzięki temu Polska stała się jednym z nielicznych państw na świecie, którym udało się przełamać duopol międzynarodowych organizacji płatniczych oraz prekursorem wprowadzenia praktyk antymonopolowych na poziomie lokalnym z którego inspirację czerpią inni członkowie Unii Europejskiej, m.in. Hiszpania.
Pozwalam sobie więc dziś apelować o to, aby data 1 lipca rozpoczęła nowy rozdział w historii obrotu bezgotówkowego w Polsce. Liczę na to, że ci uczestnicy rynku, którzy do tej pory nie brali udziału w jego zrównoważonym rozwoju – a wręcz ten rozwój hamowali – dostrzegą korzyści, również biznesowe, z włączenia się w proces współdziałania z pozostałymi przedstawicielami podażowej strony rynku. Wierzę, że poszerzanie sieci akceptacji będące następstwem obniżania kosztów przyjmowania płatności kartą okaże się wystarczającą zachętą do skorygowania dotychczasowej polityki i otwarcia się na współpracę. Mam również nadzieję, że docierające do mnie niepokojące wieści z rynku dotyczące zachowania innego uczestnika, który do tej pory nie bierze jeszcze aktywnego udziału w przekładaniu redukcji opłaty interchange na obniżenie całkowitej opłaty akceptanta okażą się nieporozumieniem. Chciałbym, aby polscy użytkownicy kart płatniczych jak najszybciej mogli skorzystać ze swobody w płatności nowoczesnym i bezpiecznym instrumentem w znacznie większej sieci akceptacji. Wpłynie to korzystnie na zwiększenie dynamiki zmniejszania gotówki w obrocie, co z kolei pomoże w redukcji szarej strefy oraz zmniejszy koszty Państwa związane z emisją i zarządzaniem pieniądzem gotówkowym. Skorzystamy na tym my wszyscy i każdy z nas.
Z okazji tego ważnego dnia, serdecznie zachęcam więc raz jeszcze wszystkich uczestników rynku do nowego otwarcia i do podjęcia współpracy na rzecz budowy transparentnego, konkurencyjnego i innowacyjnego rynku obrotu bezgotówkowego.
Robert Łaniewski, Prezes FROB