FOB – podsumowanie

Innowacje są kluczowe dla szybkiego rozwoju obrotu bezgotówkowego, ale należy traktować je, jako rewolucję poprzez ewolucję przeprowadzaną w duchu koopetycji i przy poszanowaniu dotychczasowych wystandaryzowanych systemów.
 
Taki wniosek można wysnuć z zakończonego wczoraj Forum Obrotu Bezgotówkowego (FOB), którego inicjatorami i organizatorami była Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego oraz Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego (WZ UW).
 
FOB odbywało się, jako kolejne wydarzenie z serii specjalistycznych forów organizowanych pod auspicjami FROB, tym razem pod hasłem „Innowacje i nowe technologie w systemie płatniczym – wizja idealnego rozwiązania dla dynamicznie rozwijającego się rynku”. Goście, wśród których nie zabrakło przedstawicieli nauki, biznesu oraz administracji, wspólnie zastanawiali się nad determinantami rozwoju nowego, dynamicznie zmieniającego się, innowacyjnego i wychodzącego naprzeciw potrzebom jego uczestników rynku.
 
Tematyka wybrana została nieprzypadkowo, gdyż zamiarem organizatorów było skupienie się na tych elementach, które obecnie wyznaczają dynamikę zmian na rynku płatności bezgotówkowych.
 
Nieprzypadkowy był również wybór terminu, ze względu na to, że zbliżamy się do połowy roku, o którym Prezes Robert Łaniewski mówił w styczniu br., w trakcie II Ogólnopolskiego Kongresu Płatności Bezgotówkowych, że może być przełomowy. Połowa roku skłania, zatem do pierwszych podsumowań i refleksji na temat dotychczasowych osiągnięć oraz do ewentualnego przewartościowania celów i dążeń, zgodnie ze zmianami na rynku „Za niecałe dwa tygodnie, z dniem 1 lipca, zaczyna w końcu obowiązywać ustawa regulująca maksymalną wysokość opłaty interchange. Mam nadzieję, że od tej pory dynamika rozwoju obrotu bezgotówkowego nabierze nowego, nieskrępowanego wymiaru, a dzięki obniżeniu kosztów poszerzy się sieć akceptacji. Tak jak prognozował FROB, ten proces ma już miejsce: wkrótce przyjmowanie płatności kartą rozpocznie we wszystkich swoich placówkach największy detalista w kraju” powiedział Prezes FROB, Robert Łaniewski, otwierając Forum.
 
Dodał następnie, że z zadowoleniem przyjmuje tę decyzję, jako dobry krok w kierunku budowania równowagi na rynku. Dodatkowo, wskazuje ona na poprawność wyników badania z 2012r. zrealizowanych na zlecenie FROB przez dr. Jakuba Górkę z WZ UW. Wnioski były wówczas jednoznaczne: wraz ze znacznym spadkiem opłaty interchange nastąpi wzrost zainteresowania przedsiębiorców akceptacją kart. Bardzo istotne jest jednak to, aby pamiętać o małych i średnich przedsiębiorcach, bowiem to właśnie w małych firmach drzemie największy potencjał dla rozwoju obrotu bezgotówkowego.
 
W pierwszej części Forum zgromadzeni goście wysłuchali prezentacji: dr. Jakuba Górki dotyczącej przełomowych innowacji (disruptive innovations); bieżących wyzwań stojących przed Polskim Standardem Płatności przedstawionych przez Wiceprezesa Spółki PSP Grzegorza Długosza. Przyjrzeli się rozwiązaniom mobilnym oferowanym przez Bank Pekao SA (prezentacja Dyrektora Wojciecha Pantkowskiego) oraz nowoczesnej bankowości elektronicznej mBanku (prezentacja Dyrektora Roberta Piotra Hibnera).
 
W kontekście nowoczesnych rozwiązań technologicznych i przełomowych inicjatyw rozgorzała następnie dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli PSP, Pekao SA, Masspay’a, mBanku oraz WZ UW. Paneliści zgadzali się, że kluczem do osiągnięcia sukcesu przez alternatywne metody płatności jest wyposażenie ich w niektóre atrybuty wszechobecnej gotówki, którą nadal preferuje 90% Polaków: szybkość, wygodę oraz dostępność. Uznali, że przyszłość stanowią płatności mobilne, ale rozdźwięk miedzy przyzwyczajeniami płatniczymi a potrzebą rynku tak ogromny, że należy szukać dróg rozbudzenia tej potrzeby. Podkreślali również, że konieczne jest stopniowe, ewolucyjne rozwijanie alternatywnych, w stosunku do tradycyjnych systemów płatniczych, metod przy wykorzystaniu istniejących mechanizmów i w koegzystencji z nimi. Przyznali, że choć konkurencyjność jest istotnym elementem tego rozwoju, to konieczna jest przede wszystkim współpraca i dążenie do standaryzacji, aby nie doszło do niepotrzebnego powielania tych samych systemów. Takie podejście będzie w przyszłości mogło pomóc w obronie przed globalnymi rozwiązaniami wielkich graczy takich jak Google, PayPal czy Amazon. Standaryzacja pomoże również w funkcjonowaniu nowym, mniejszym podmiotom, które będą stanowiły wartość dla dużych agregatorów.
 
W drugiej części Forum Dyrektor Agnieszka Wachnicka z Ministerstwa Finansów zaprezentowała aktualny stan prac nad nowymi regulacjami rynku płatności w Unii Europejskiej zaś Dyrektor Wojciech Czajkowski z PayU przedstawił ideę one click buy oraz kierunki jej ekspansji. Następnie, Zastępca Prezesa Sofort, Georg Schardt, kontynuował tematykę regulacji na szczeblu paneuropejskim odnosząc się do dyrektywy PSD2 i współpracy podmiotów trzecich z bankami w kontekście dostępu tych pierwszych do rachunków bankowych. Temat ten poruszano również w trakcie dyskusji panelowej z udziałem prof. dr hab. Witolda Chmielarza, prof. dr hab. Włodzimierz Szpringera oraz prelegentów i dr. Górki. Zastanawiano się nad tym, do jakiego stopnia dostęp podmiotów trzecich do usług inicjowania płatność powinien być uregulowany na szczeblu paneuropejskim i czy dyrektywa PSD2 nie nabiera cech kazuistycznych skupiając się na propozycjach zbyt szczegółowych przepisów. Przewijała się również kwestia właściwości przyszłego nadzoru systemowego.
 
„Cieszę się, że liczna obecność i żywiołowa dyskusja panelistów oraz gości jeszcze raz potwierdza tezę o chęci i potrzebie publicznego dyskutowania na temat przyszłości polskiego rynku płatności. Pokazuje to, że tego typu specjalistyczne fora są potrzebne i na pewno będą przez nas kontynuowane” powiedział na zakończenie Forum Prezes Łaniewski.