Raport NBP za Q2 2019

Płatności bezgotówkowe coraz częściej pierwszym wyborem Polaków – są pierwsze dane NBP za drugi kwartał 2019 r.

Narodowy Bank Polski przedstawił wyniki rynku polskiego po drugim kwartale 2019 r. We wszystkich analizowanych pozycjach odnotowano wzrosty, co potwierdza dobry czas dla płatności bezgotówkowych. Rośnie sieć akceptacji płatności bezgotówkowych, rośnie liczba bezgotówkowych instrumentów płatniczych, rośnie również liczba i wartość transakcji realizowanych tymi instrumentami.

Liczba terminali na koniec drugiego kwartału wyniosła ponad 853 tys. urządzeń i było to o ponad 31 tysięcy więcej niż kwartał wcześniej. Jeszcze lepiej wyglądają wyniki, gdy się je porówna do sytuacji rynku 2 lata temu. Na koniec 2 kwartału 2017 w Polsce było 270 tysięcy terminali POS mniej. Przez te 2 lata sieć akceptacji wzrosła o 50%. Systematycznie rosną obroty, realizowane z użyciem bezgotówkowych instrumentów płatniczych. W drugim kwartale osiągnęły poziom blisko 86 mld złotych i był to najlepszy wynik w historii polskiego rynku płatności bezgotówkowych. Został osiągnięty w oparciu o blisko 1,4 mld transakcji. Najszybciej rosła liczba transakcji realizowanych w terminalach (ponad 13 procentowy wzrost w stosunku do pierwszego kwartału).

Polacy coraz chętniej płacą bezgotówkowo i zbliżeniowo. Według nieoficjalnych danych płatności bezgotówkowe przekroczyły już 40% wszystkich transakcji. Duża w tym zasługa przyspieszonego rozwoju sieci akceptacji, obejmującej coraz więcej branż i pozwalającej normalnie funkcjonować korzystając wyłącznie z plastikowego pieniądza. Również w obszarze instytucji publicznych i samorządowych. Coraz więcej Polaków deklaruje płacenie wyłącznie bezgotówkowo.

Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego aktywnie wspiera rozwój rynku. Kibicujemy przekształcaniu się Polski w społeczeństwo dokonujące świadomego wyboru instrumentu płatniczego. Jesteśmy przekonani, że będzie to z korzyścią dla gospodarki, przedsiębiorców i konsumentów.