Wieczór galowy III Międzynarodowego Kongresu Płatności Bezgotówkowych – relacja uczestnika

Kongres – obok prelekcji cenionych ekspertów i dyskusji z udziałem znanych panelistów – dawał uczestnikom możliwość bezpośrednich rozmów ze specjalistami z branży oraz uczestniczenia w wyjątkowym wydarzeniu – wieczorze galowym, podczas którego wręczone zostały statuetki eDukata, branżowe nagrody dla wyróżniających się osób i firm.

 

Po obradach pierwszego dnia uczestnicy mieli tylko kilkadziesiąt minut, żeby nabrać sił na kolejny punkt programu – wieczór galowy. Z kongresowego folderu wynikało, że możemy się spodziewać wielu atrakcji – nie tylko kulinarnych. Ale o nich też należy wspomnieć – od doskonałych smakołyków przygotowanych przez szefa kuchni hotelu Sheraton zaczął się ten niezapomniany wieczór, który dla najbardziej wytrwałych miał trwać ponad cztery godziny. Ale nie uprzedzajmy faktów …..

 

Sala balowa została przygotowana w wyjątkowo uroczysty sposób – okrągłe stoły otaczały scenę i parkiet do tańczenia. Uczestnicy zajęli miejsca przy stołach na czas konsumpcji, ale skorzystali też z okazji, żeby nieformalnie porozmawiać z kolegami z rynku. To była dobra okazja do wymiany opinii z konkurentami, ale również z dostawcami technologii i przedstawicielami nadzoru. Widać było, że nie brakuje chętnych do przemieszczania się między stolikami, dla dotarcia do jak największej grupy osób. Ten sympatyczny networking trwał do momentu rozpoczęcia części oficjalnej – powitania uczestników przez gospodarzy wieczoru, Sylwię Toczyńską – sekretarza Komitetu Organizacyjnego Kongresu i Łukasza Bąka, cenionego dziennikarza Dziennika Gazety Prawnej. Po zabawnym wstępie zaprosili na scenę prezesa Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, Roberta Łaniewskiego. W krótkim wystąpieniu poinformował o programie wieczoru i życzył wszystkim wspaniałej zabawy.

 

Rozpoczęła się część artystyczna. Artyści Teatru Roma – m.in. Jakub Szydłowski, Jan Bzdawka, Zofia Nowakowska, zaśpiewali dobrze znane przeboje z musicali. Dzielnie wspierały ich tancerki z Romy, stwarzając sympatyczne widowisko.

 

Wreszcie nadeszła pora najważniejszej części Gali – wręczenie po raz pierwszy statuetek eDukatów, nagrody branżowej przyznawanej za szczególny wkład w rozwijanie rynku płatności bezgotówkowych. Kapituła nagrody postanowiła nagrodzić 7 osób w 5 kategoriach. Nagrody wręczane były przez osoby dobrze znane na rynku. Ich zadaniem było również ogłoszenie uzasadnienia przyznania nagrody przez Kapitułę.

 

I tak nagrody otrzymali:

 

Marek Paradowski, prezes Zarzadu eService za pracę na rzecz rozwoju rynku płatności bezgotówkowych.

 

Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO BP za największe osiągnięcie rynkowe roku 2014 .

 

Profesor dr hab. Jan Turyna, dziekan wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Katedry Finansów i rachunkowości, za wspieranie badań naukowych dotyczących rynku płatności.

 

Kazimierz Kleina, senator VIII kadencji, za wspieranie zmian prawnych dotyczących rynku kart płatniczych.

 

Wincenty Elsner, poseł VII kadencji Sejmu, za wspieranie zmian prawnych na rynku płatności bezgotówkowych i czuwanie nad dostosowywaniem polskiego prawa do zmian zachodzących w Europie.

 

Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej VISA Europe, za 25 lat aktywnych wysiłków na rzecz rozwijania w Polsce płatności bezgotówkowych.

 

Adam Tochmański, dyrektor Departamentu Systemu Płatniczego Narodowego Banku Polskiego, przewodniczący Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego, za czuwanie nad właściwym funkcjonowaniem polskiego systemu płatniczego i inicjowanie wielu programów wspierających rozwój obrotu bezgotówkowego.

 

Nagrodzeni dziękowali za nagrody i nie kryli zaskoczenia. Uczestnicy nagrodzili wszystkich laureatów gorącymi brawami. Takimi brawami powitali tez artystów na drugiej części artystycznej. Tym razem posłuchaliśmy piosenek zespołu ABBA. Artyści zachęcali do tańca na parkiecie i gości nie trzeba było długo prosić. Były tańce, a także przyłączanie się do śpiewu – szczególnie tych bardziej znanych piosenek, bliskich sercu bankowców, jak „Money, money, money”.

 

Warto jeszcze wspomnieć, że przez cały wieczór uczestnicy mogli bez ograniczeń smakować doskonałe whisky Grant’s, ponieważ importer tego trunku był partnerem wieczoru galowego i zadbał, żeby wszyscy czuli się wyśmienicie. Zabawa zakończyła się kilka minut po północy. Zwyciężyło poczucie obowiązku – przecież o 10:00 zaczynał się kolejny dzień Kongresu i każdy chciał dotrzeć na obrady w pełni sił i wypoczęty, aby móc jak najwięcej skorzystać.