Płatność kartą w urzędzie to nie jest oczywista oczywistość. Fundacja chce kontynuować zmiany na mapie akceptacji kart płatniczych

Płacenie kartą stało się częścią codzienności milionów Polaków. Trudno sobie dziś wyobrazić życia bez nich. Ułatwiają zakupy, zwiększają bezpieczeństwo, dają nam dodatkowe prawa – chociażby w zakresie odzyskiwania wydanych środków. Ale ciągle jeszcze są branże, gdzie bez gotówki nic nie załatwimy.

 

 

Nadal najwięcej problemów ze skorzystaniem z karty mamy w różnych urzędach. Płatności w urzędach, lub za sprawy urzędowe – nazywane przez organizacje płatnicze „płatnościami publiczno-prawnymi” – nadal, pomimo sporych wysiłków zarówno agentów rozliczeniowych, jak i samych organizacji, nie są powszechne. Spora w tym wina również ograniczeń formalnych – chociażby związanych z koniecznością odprowadzenia do budżetu 100% kwoty wpłacanej przez interesanta. Od lat mówi się o potrzebie zmian prawnych, które umożliwią regulowanie należności za pomocą kart za, na przykład, mandaty drogowe czy też opłaty notarialne. Niestety dotychczasowe wielokrotne zapowiedzi wprowadzenia nowelizacji odpowiednich ustaw nie zakończyły się sukcesem.

 

Aktualnie najłatwiej skorzystać z karty płatniczej w urzędach prowadzonych przez samorządy. Płatności tam odbywają się zarówno w modelu „surcharge”, gdy koszt transakcji ponosi interesant, jak i przy zastosowaniu normalnej transakcji płatniczej, niegenerującej dodatkowych kosztów dla interesantów. Opłacać można w zasadzie wszystkie zobowiązania wobec samorządu, płatność odbywa się w kasie urzędu, przy pomocy terminali płatniczych.

 

Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego przygotowuje program upowszechniania płatności publiczno-prawnych kartami. Chcemy propagować tę formę płatności w samorządach oraz pomóc w przygotowaniu zmian prawnych, które umożliwią wprowadzenie kart do miejsc dotychczas niedostępnych. W pierwszej kolejności przeprowadzimy analizę potrzebnych zmian prawnych, następnie listę innych barier. Dlatego gorąca prośba o przesyłanie na biuro@frob.pl uwag i propozycji dotyczących możliwości przyjmowania płatności bezgotówkowych przez urzędy w ramach regulowania przez Polaków zobowiązań publiczno – prawnych.