O czym należy pamiętać używając kart płatniczych podczas wakacji (i nie tylko)

Przed nami wakacje, sezon naszej zwiększonej aktywności – zarówno w zakresie przemieszczania się, jak i używania kart płatniczych. Warto przy tej okazji przypomnieć najważniejsze reguły, których przestrzeganie pomoże nam cieszyć się niczym niezakłóconymi wakacjami.

 

Na początek uwaga podstawowa – z opisanych poniżej dobrych rad warto korzystać na co dzień, nie tylko w czasie wakacji. I nie tylko na wyjazdach – zakupy robimy również w domu, nie przestrzeganie zasad bezpieczeństwa może sprowadzić na nas kłopoty.

 

Przede wszystkim pamiętajmy zawsze, żeby dobrze zabezpieczyć naszą kartę – nie traćmy ją z oczu, gdy dajemy do ręki sprzedawcy. Co prawda w Polsce trudno już spotkać urządzenia bez PINpada, do którego kartę wkłada osobiście klient, ale na świecie różnie to może wyglądać. Protestujmy, gdy naszą kartę sprzedawca chce zabrać na zaplecze. Nie umieszczajmy w jej sąsiedztwie numeru PIN (ani na karcie, ani w portfelu, ani w torebce), nie udostępniajmy tego numeru nikomu.

 

Wyjeżdżając na wakacje do hotelu, zamykajmy karty w sejfie, za każdym razem, gdy nie potrzebujemy ich mieć ze sobą. Miejmy ze sobą numer telefonu do miejsca, gdzie będziemy mogli zastrzec skradzione czy też zgubione karty. Pamiętajmy, że w przypadku braku zastrzeżenia karty nasza odpowiedzialność z tytułu użycia przez nieupoważnioną osobę wynosi do 150 euro. Pod warunkiem, że nie podano numeru PIN – wówczas limit odpowiedzialności nie ma zastosowania. Od momentu zgłoszenia zastrzeżenia karty nie ponosimy już żadnej odpowiedzialności finansowej za ewentualne transakcje, które zostaną przeprowadzone po zastrzeżeniu.

 

Karty dają nam dużą swobodę i umożliwiają bezpieczne podróżowanie. Dają nam dostęp do naszych środków, bez potrzeby wożenia ich z nami. To bardzo duża wygoda – dlatego podróżując z kartami ograniczmy gotówkę w portfelu do niezbędnego minimum. Na wypadek ewentualnych problemów technicznych miejmy ze sobą dwie różne karty – ale tylko tyle. Posiadanie większej liczby kart nie jest potrzebne, a zwiększa ryzyko i ewentualne obciążenie, gdy dojdzie do konieczności zastrzegania utraconych kart. Nie wspominając o późniejszym odtwarzaniu.

 

Pamiętajmy, że nie wszędzie na świecie płatności kartowe są popularne. Sprawdźmy przed wyjazdem, czy karty zapewnią nam swobodę, czy też potrzebna będzie nam gotówka. A jeżeli gotówkę będziemy chcieli wypłacać w bankomatach, zweryfikujmy dokładnie zasady jej rozliczania – sposób przeliczania transakcji na złotówki, prowizje, opłaty dodatkowe.

 

Możemy też spotkać się z oczekiwaniem ze strony handlowców pokrycia kosztów użycia karty – dopłata taka w większości przypadków jest niezgodna z regułami obowiązującymi płatności kartowe. Dlatego nie zgadzajmy się na dodatkowe opłaty.

 

Najwygodniej gotówkę wypłacić w bankomacie – korzystając z tych urządzeń pamiętajmy, aby zasłaniać klawiaturę przy wprowadzaniu numeru PIN. Przyjrzyjmy się też uważnie bankomatowi – czy na klawiaturze lub otworze do wsuwania karty nie zostały doklejone dodatkowe elementy, mogące być rejestratorami, pozwalającymi skopiować dane karty i zapamiętać wprowadzany przez nas numer PIN. Jeżeli coś wzbudzi nasze podejrzenia, zmieńmy bankomat.

 

Korzystajmy aktywnie z usług oferowanych przez nasz bank. Jeżeli możliwe jest otrzymywanie powiadomień SMS-em o przeprowadzanych transakcjach, skorzystajmy z tego. W razie nadużycia od razu zostaniemy o nim poinformowani. Sprawdzajmy wyciągi, które informują o przeprowadzanych transakcjach – jeżeli nie pamiętamy jakiejś transakcji, poprośmy bank o szczegóły. W ten sposób możemy odpowiednio wcześniej zauważyć atak ze strony przestępców. Zainteresujmy się możliwością korzystania z kart pod rachunki walutowe – w takim przypadku sami kupujemy waluty, nie ryzykując zbyt wysokich marż i niekorzystnych różnic kursowych. A za granicą sprawdzajmy, czy możliwe jest skorzystanie z usługi DCC (dynamiczna wymiana walut) – pozwalającej w trakcie transakcji zakupu określić docelową wartość rozliczenia w złotówkach.

 

Pamiętajmy też o racjonalnym korzystaniu z kart płatniczych. Jeżeli potrzebujemy wypłacić gotówkę, używajmy do tego celu kart debetowych. Opłaty za wypłatę na kartę kredytową z reguły są bardzo wysokie, dodatkowo obciążenie za kredyt w większości banków liczone jest od dnia wypłaty.