Dzień drugi Kongresu – relacja uczestnika

Pierwszy dzień był wyjątkowo bogaty w wydarzenia – po intensywnych trzech sesjach z udziałem panelistów mieliśmy okazję dobrze bawić się podczas wieczoru galowego. Jednak każdy starał się zachować siły na drugi dzień obrad. Było naprawdę warto.

 

Pomimo zmęczenia dniem pierwszym, zakończonym dobrze po północy, większość uczestników Kongresu stawiła się w hotelu Sheraton w okolicach 9:30, żeby przy kawie kontynuować kuluarowe rozmowy. Gdy o 10:00 prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego wznowił obrady, sala była już dobrze wypełniona. Wszyscy z zaciekawieniem czekali na pierwszą w tym dniu prezentację.

 

Pierwsza sesja drugiego dnia Kongresu poświęcona była Programowi Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego (PROB) w Polsce. Prezentację wprowadzającą wygłosił Adam Tochmański, dyrektor Departamentu Systemu Płatniczego NBP, nagrodzony dzień wcześniej statuetką eDukata za dokonania na rzecz rozwoju rynku płatności bezgotówkowych w Polsce. Ta nagroda była również za przewodniczenie Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności, której sztandarowym dokonaniem są dwa programy – wcześniejszy i aktualny, przewidujący działania na lata 2014-2020. Dyrektor Tochmański w interesujący sposób przedstawił główne cele Programu i działania, jakie mają pomóc w ich osiągnięciu. Zakres prac Koalicji jest naprawdę imponujący i wyrazy uznania należą się Narodowemu Bankowi Polskiemu, który od początku był inicjatorem tych prac.

 

Po prezentacji dyrektora Tochmańskiego rozpoczęła się dyskusja panelowa, poprowadzona przez redaktora Jacka Uryniuka, z Dziennika Gazety Prawnej. Wzięli w niej udział, obok dyrektora Tochmańskiego, pani profesor Małgorzata Iwanicz-Drozdowska ze Szkoły Głównej Handlowej, dr Mieczysław Groszek, wiceprezes Zarządu Związku Banków Polskich, Karol Stec z Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji oraz Piotr Piłat, dyrektor Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów. Paneliści oceniali szanse realizacji celów postawionych w PROB i zastanawiali się, jakie działania powinny zostać podjęte przez poszczególne grupy uczestników rynku, aby faktycznie doszło do jakościowej zmiany. Redaktor Uryniuk podchwytliwymi pytaniami próbował zachęcić uczestników – szczególnie reprezentujących biznesową część rynku – do bardzo konkretnych deklaracji.

 

Po krótkiej przerwie rozpoczęła się ostatnia sesja Kongresu. Zaplanowana została jako miejsce do zaprezentowania uczestnikom nowoczesnych rozwiązań, jakie oferuje rynek płatności bezgotówkowych. Prelegentami byli zarówno przedstawiciele biznesu, jak i naukowcy. Moderatorem tej sesji był przewodniczący Rady Programowej Kongresu, profesor Marian Górski z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Pierwszą prezentację w tej sesji wygłosiła pani Anna Ostaszkiewicz, prezes Zarządu PayTel, agenta rozliczeniowego. Tematem prezentacji była budowa alternatywnej sieci akceptacji płatności bezgotówkowych, opierającej się na rozwiązaniach dostępnych w punktach detalicznych – na przykład systemach kasowych.

 

Jako kolejny głos zabrał dr Grzegorz Wojtenko, wiceprezes Zarządu MCX Systems, firmy tworzącej nowoczesne rozwiązania informatyczne, przeznaczone dla instytucji finansowych. Mówił o udziale technologii w budowaniu bezpiecznych i powszechnych płatności bezgotówkowych. Szczególną uwagę poświęcił znaczeniu bezpieczeństwa dla uczestników rynku płatności.

 

Profesor Beata Świecka z Uniwersytetu Szczecińskiego swoje wystąpienie poświęciła płatnościom mobilnym, jako przyszłości rynku płatności bezgotówkowych. Zwróciła uwagę na bardzo dużą dynamikę zmian, którą cechują się płatności mobilne.

 

Profesor Włodzimierz Szpringer ze Szkoły Głownej Handlowej poruszył temat innowacji w płatnościach elektronicznych, pokazując, jak bardzo wiele od nich zależy.

 

Dr Michał Grabowski z Uniwersytetu Warszawskiego zapoznał uczestników z aspektami prawnymi funkcjonowania eWalletów, wskazując na ciągle jeszcze występującą niedoskonałość prawną, szczególnie w obszarze zdefiniowania produktu.

 

Kończące ostatnią sesję wystąpienie dr Grzegorza Sobieckiego ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego poświęcone było kryptowalutom – ich występowaniu na świecie i w Polsce, oraz prawnym zagadnieniom z tym związanym. Chociaż kryptowaluty stanowią tylko ułamek obrotu bezgotówkowego, to ich wartość systematycznie rośnie i zdecydowanie warto im się przyglądać.

 

Na zakończenie Kongres podsumował współprzewodniczący Komitetu Organizacyjnego, prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, Robert Łaniewski. Podziękował prelegentom i uczestnikom za aktywność. Zaprosił na kolejny Kongres na wiosnę 2016 roku, proponując zgłaszanie obszarów, którymi kolejna edycja Kongresu powinna się zająć.

 

Trudno jest w kilku zdaniach podsumować wydarzenie, które swoim rozmachem zdecydowanie wyróżniało się na tle podobnych inicjatyw. Ciekawie dobrana tematyka, bardzo kompetentni prezenterzy i paneliści, profesjonalna oprawa techniczna, fascynujący wieczór galowy z gwiazdami polskiej sceny musicalowej. Naprawdę jest o czym opowiadać kolegom i koleżankom, którzy nie mieli szczęścia uczestniczyć w III Międzynarodowym Kongresie Płatności Bezgotówkowych. I zachęcić do udziału w kolejnym Kongresie – bo mnie zachęcać nie trzeba. Gdy tylko będzie znany termin, wpiszę Kongres do kalendarza. Do zobaczenia za rok !