CeNo – cenna dla rynku inicjatywa FROB

Wkrótce miną dwa miesiące (1 lipca br. ) od kiedy weszła w życie ustawa redukująca maksymalną wysokość opłaty interchange (if) do poziomu 0,5% wartości transakcji. Choć wydarzenie to stanowi kamień milowy na drodze do osiągnięcia pełnej równowagi na rynku obrotu bezgotówkowego to jest ono jednak zarazem dopiero jej połową. Niestety, rynek płatności bezgotówkowych nadal nie jest rynkiem merchantów; wciąż cechuje go brak przejrzystości i skomplikowana sytuacja prawna, która powoduje, ze przełożenie zmian na faktyczne korzyści dla polskich przedsiębiorców nie następuje z taką dynamiką z jaką powinno ( oraz https://frob.pl/przelozenie-obnizki-if-na-redukcje-msc-dla-sektora-msp/).
 
Niewątpliwym wsparciem w procesie dalszego obniżania kosztów procesowania transakcji bezgotówkowych dla polskich przedsiębiorców są działania podejmowane na szczeblu paneuropejskim. Na mocy ugody pomiędzy organizacją kartową Visa a Komisją Europejską powstał program Visa pod nazwą „Cross-Border Domestic Interchange Programme, zakładający umożliwienie krajowym przedsiębiorcom skorzystania z usług agentów rozliczeniowych mających siedzibę poza granicami danego kraju. W ten sposób, już od 1 stycznia 2015 r., uzyskają oni prawo do stawek transgranicznych VISA, tj. 0,2% wartości pojedynczej transakcji dla kart debetowych oraz 0,3% wartości pojedynczej transakcji dla kart kredytowych. Dodatkowo, w 2016 r. zaczną najprawdopodobniej obowiązywać postulowane przez Komisję Europejską krajowe stawki if w wysokości 0,2% oraz 0,3% wartości pojedynczej transakcji dla, odpowiednio, kart debetowych oraz kart kredytowych.
 
W celu jak najszybszego wykorzystania możliwości związanych, zarówno z obecną redukcją jak i planowanymi zmianami konieczne jest już dzisiaj wypracowanie korzystnych postanowień w umowach z agentami rozliczeniowymi. FROB jako Fundacja założona przez akceptantów w celu działania na ich rzecz konsekwentnie od trzech lat wspiera polskich przedsiębiorców stwarzając im warunki do zrównoważonej współpracy z agentami rozliczeniowymi. Z tego względu odpowiadając na zapotrzebowanie rynku FROB występuje z inicjatywą Centrum Negocjacji Opłat (CeNO), która w swoim głównym założeniu zawiera reprezentowanie przedsiębiorstw w kontaktach z agentami rozliczeniowymi i tym samym zapewnienie lepszych warunków akceptacji płatności bezgotówkowych. Bazując na swoim doświadczeniu i znajomości rynku – polskiego i europejskiego, a także mandacie reprezentanta przedsiębiorców z sektora MŚP, pragnie zmobilizować do działania jak największą grupę zainteresowanych podmiotów. Doświadczenie FROB pokazuje, że jedynie dzięki uzyskaniu efektu skali możliwe będzie osiągnięcie wspólnego sukcesu w postaci obniżenia stawek przez agentów rozliczeniowych, co w efekcie pozwoli na obniżenie kosztów obsługi kart dla poszczególnych firm akceptujących płatności kartowe.
 
Do udziału w projekcie zapraszani są zarówno akceptanci przyjmujący płatności kartowe, jak i podmioty nieposiadające jeszcze terminali płatniczych.
Więcej informacji na temat projektu CeNo można uzyskać zapoznając się w Folderem informacyjnym CeNO
 
Serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.